CRIST Offshore – dwie offshorowe konstrukcje popłynęły do klienta

gospodarkamorska.pl 4 tygodni temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Stocznia CRIST Offshore pracuje nad dużym zleceniem dla Aker Solutions AS. Dwie stalowe konstrukcje, stanowiące elementy platformy, która będzie pracować na Morzu Północnym, popłynęły do klienta.

CRIST Offshore realizuje projekt offshore dla Aker Solutions AS. Gdyński zakład miał za zadanie prefabrykację konstrukcji stalowych wraz z antykorozją. Zlecone konstrukcje mają łączną masę 2 200 ton.

Dwie gotowe konstrukcje zostały załadowane na statek Meri ze stoczniowego nabrzeża 23 i 24 października. Były to obiekty noszące oznaczenia PAU 33 (350 ton) oraz PAU 34 (380 ton). Statek zabrał je do Egersund, gdzie zostaną scalone z innymi sekcjami. Następnie całość trafi do należącej do Aker Solutions stoczni Stord, gdzie odbywać się będą dalsze prace. Na statku wypływającym z Gdyni znalazły się też przygotowane przez CRIST Offshore zamówione elementy wyposażenia.

Łączna masa konstrukcji w tym transporcie wynosiła 827 ton.

Oba wykonane w CRIST Offshore elementy złożą się na platformę Hugin A, która będzie pracować na złożu naftowo-gazowym Yggdrasil na norweskim szelfie kontynentalnym na Morzu Północnym. Operatorem projektu jest Aker BP, partnerami koncesyjnymi są Equinor i Orlen Upstream Norway.

Hugin A będzie jednym z elementów infrastruktury na złożu. Platforma będzie pełnić rolę przetwórczą (będzie m.in. odbierać i stabilizować ropę z innych platform oraz oczyszczać wodę produkcyjną) oraz mieszkalną, będzie także stanowić węzeł łączący wszystkie części infrastruktury. Docelowo platforma ma operować bezzałogwo, jednak w początkowym okresie planowane jest obsadzenie jej niewielką ilością pracowników.

CRIST Offshore, będący częścią grupy CRIST, to zakład specjalizujący się w konstrukcjach stalowych na potrzeby rynku offshore, głównie oil & gas. Od czasu założenia w 2011 roku wykonała już konstrukcje offshorowe oraz podwodne o łącznej masie przekraczającej 13 tys. ton.


Idź do oryginalnego materiału