Czynny żal wymaga działania

6 miesięcy temu

Kiedy? Jak? Do kogo?

Zgodnie z art. 16 § 1 i 2 KKS Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Natomiast z powyższej preferencji można skorzystać tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym.

A więc oprócz poinformowania organu o popełnienie czynu zabronionego, konieczna jest zapłata należności.

Należy mieć jeszcze na względzie art. 16a, gdyż często sytuacje opisane w art. 16 oraz 16a KKS mogą wystąpić łącznie. Mianowicie – często z niezapłaceniem podatku wiąże się również niezłożenie deklaracji.

Zgodnie z art. 16a § 1 i 2 nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca czynu zabronionego dotyczącego złożenia deklaracji lub przesłania księgi, o ile po jego popełnieniu została złożona organowi podatkowemu prawnie skuteczna korekta deklaracji lub księgi dotycząca obowiązku, którego nieprawidłowe wykonanie stanowi ten czyn zabroniony.

Jeżeli w związku z czynem zabronionym określonym w § 1 nastąpiło uszczuplenie należności publicznoprawnej, przepis ten stosuje się tylko wtedy, gdy należność ta została uiszczona niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie wyznaczonym przez finansowy organ postępowania przygotowawczego.

Natomiast korzystając z wyżej wskazanych preferencji należy działać szybko.

Mianowicie w momencie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego czy też po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, to złożenie czynnego żalu jest bezskuteczne.

Podobnie, jeżeli chcemy uniknąć odpowiedzialności z tyt. niezłożenia deklaracji, to o ile przed złożeniem korekty deklaracji lub księgi wszczęto postępowanie przygotowawcze o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe lub ujawniono w toku toczącego się postępowania przygotowawczego to przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, przepisu o niepodleganiu karze nie stosuje się.

Jak więc do tego podejść?

Wyobraźmy sobie taką sytuację: podatnik VAT nie złożył w terminie deklaracji oraz nie zapłacił podatku wynikającego z tej deklaracji. Organy nie podjęły wobec niego jakichkolwiek czynności.

Aby uniknąć konsekwencji karno – skarbowych powinniśmy złożyć zaległą deklarację oraz zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami, składając jednocześnie czynny żal z wyjaśnieniem dot. okoliczności popełnienia czynu zabronionego.

A co zrobić, gdy nie posiadamy dostatecznej ilości środków na spłatę zobowiązania?

Z mojej praktyki – nic nie stoi na przeszkodzie, aby do czynnego żalu (oczywiście oprócz zaległej deklaracji, jeżeli jest taka konieczność) dołączyć również wniosek o rozłożenie zobowiązania podatkowego na raty. Wielokrotnie organy akceptowały takie działanie. Pozwala to uniknąć konieczności ponoszenia (często wysokich) zobowiązań jednorazowo i przykrych konsekwencji karnoskarbowych.

Jak widać – nie takie to skomplikowane. Wystarczy być tylko szybszym niż urząd skarbowy…

Idź do oryginalnego materiału