Delegacja Portu Gdańsk z wizytą w Tallinie

gospodarkamorska.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


W stolicy Estonii odbyło się seminarium Grupy Eksperckiej ds. Zrównoważonej Gospodarki Morskiej, organizowane w ramach przewodnictwa tego państwa w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Wśród uczestników tego międzynarodowego wydarzenia byli także przedstawiciele polskiej branży morskiej, w tym Portu Gdańsk.

Wydarzenie to było częścią spotkania Rady Państw Morza Bałtyckiego w Tallinie, która odbyła się w dniach 25 - 26 września. Zarówno krajowy sektor morski jak i Port Gdańsk reprezentował w Tallinie Piotr Bura, dyrektor Departamentu Marketingu i Komunikacji. Wziął udział w części warsztatowej, w trakcie której odbyła się sesja na temat zielonych korytarzy transportowych oraz gromadzenia danych morskich.

- Port Gdańsk jest najszybciej rozwijającym się portem w całej Europie w ostatniej dekadzie. Ale za sukcesem stoi wielka odpowiedzialność. ⚓Port Gdańsk w swojej strategii stawia na zrównoważony rozwój portu, który jest jednym z najważniejszych węzłów transportowych w regionie bałtyckim. Orientacja proekologiczna realizowana jest poprzez wdrażanie narzędzi tj. wprowadzanie zniżek dla armatorów zawijających do Portu Gdańsk w oparciu o wskaźnik ESI (Environmental Ship Index), który odzwierciedla wyniki statków w zakresie osiągania niskiej emisji. Inne działania obejmują inwestycje np. w punkty odbioru ścieków statkowych, czy w przyszłości wdrażanie technologii zasilania lądowego (OPS). Zielone porty to nie tylko węzły logistyczne, to bramy dla zrównoważonego handlu morskiego. Ich rola w koncepcji zielonych korytarzy morskich jest zatem kluczowa – podkreślił Piotr Bura.

Rada Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) jest międzyrządową organizacją polityczną ds. współpracy regionalnej, składającą się z 10 państw członkowskich (została z niej wykluczona Rosja). Istnieje od 1992 roku. Co zostało podkreślone, wszystkie kraje demokratyczne leżące nad Bałtykiem są członkami NATO. Dołączyły do nich w kwietniu ub. r. Finlandia oraz w marcu tego roku Szwecja.

Celem działalności RPMB jest wzmacnianie bezpieczeństwa i stabilności w regionie poprzez współpracę w obszarach takich jak: ochrona środowiska, transport, komunikacja, rybołówstwo, turystyka, kooperacja regionalna, ochrona zasobów Bałtyku, energetyka, kultura, edukacja.

Obecnie prezydencję w RPMB sprawuje Estonia. Od lipca 2025 r. obejmie ją Polska.

Idź do oryginalnego materiału