Do Polski płynie pierwszy transport czołgów Abrams w najnowszej wersji

gospodarkamorska.pl 9 godzin temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Na Bałtyk ma zmierzać statek, na którego pokładzie znajdują się czołgi Abrams przeznaczone dla Wojska Polskiego. W odróżnieniu od dotychczasowych transportów dostarczone zostaną najnowsze pojazdy w wersji M1A2 SEPv3. To pierwsza partia zamówienia opiewającego na 250 sztuk, na które kontrakt podpisano w 2022 roku.

Dostawa czołgów Abrams dla Polski została podana podana do wiadomości publicznej 31 października przez portal Army Recognition, który miał otrzymać potwierdzenie od producenta, General Dynamics Land Systems (GDLS). Na ten moment nie jest znana liczba w pierwszej partii, jak i dokładna data dostarczenia oraz miejsce rozładunku, niemniej transport drogą morską ma potrwać kilka tygodni. Co warto zauważyć, większość rozładunków miała miejsce w Porcie Świnoujście.

Dostawa czołgów w wersji M1A2 SEPv3, określanych jako III generacja Abramsa, rozpoczyna kolejną serię przekazywania kluczowego uzbrojenia dla sił pancernych Wojska Polskiego. Zostaną skierowane do 18. Dywizji Zmechanizowanej, wzmacniając tym samym obronę wschodnich obszarów kraju. Wcześniej do kraju, od czerwca 2023 do czerwca 2024 roku były realizowane transporty starszych czołgów M1A1 Abrams w liczbie 112 sztuk oraz sprzętu towarzyszącego, w tym 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88 Hercules, mostów szturmowych i wozów dowodzenia. Ostatni rozładunek miał miejsce 26 czerwca tego roku w Porcie Świnoujście. Czołgiści wykorzystują je w związku z szkoleniem przed przejęciem nowych maszyn. Mają też stanowić uzupełnienie sił pancernych, których trzonem będą najnowsze Abramsy. Tym samym wypełnią lukę po tym, jak część używanych przez Wojsko Polskie czołgów Leopard i PT-91 przekazano Ukrainie, aby wzmocnić jej siły pancerne w walce z Rosją.


Oprócz Abramsów, w skład sił zbrojnych wchodzą także czołgi K2 z Korei Południowej, których kolejne partie przybywają do Portu Gdynia. Pierwsze z nich, wraz z armatohaubicami K9 dostarczono jeszcze w ubiegłym roku. Te czołgi trafiają do 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, wchodzącej w skład 15. Dywizji Pancernej. Wraz z M1A1 Abrams sprawią, iż polskie siły pancerne będą zaliczane do najsilniejszych i najnowocześniejszych w Europie.

Wartość umowy na amerykańskie czołgi to blisko 20 mld zł, przy czym część środków pokryła strona amerykańska w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych. Dostawy sprzętu przewidziano na lata 2023-2026. Polska jest pierwszym państwem Europy jak i NATO, który został użytkownikiem Abramsów poza USA.

Idź do oryginalnego materiału