DORA i NIS2 w praktyce – Nowy raport ujawnia największe bariery i rozwiązania

2 tygodni temu

DORA i NIS2 w praktyce – Nowy raport ujawnia największe bariery i rozwiązania

Z przyjemnością prezentujemy drugi raport w ramach inicjatywy Road to the Polish Presidency, realizowanej wspólnie z Europejską Organizacją Cyberbezpieczeństwa(ECSO) oraz Ministerstwem Cyfryzacji. Partnerem wydarzenia jest Deloitte.

Raport, który jest efektem pracy ekspertów, przedstawicieli administracji publicznej oraz sektora prywatnego, porusza najważniejsze wyzwania związane z implementacją unijnych regulacji DORA (Digital Operational Resilience Act) oraz NIS2 (Dyrektywa w sprawie bezpieczeństwa sieci i informacji). Zostały w nim zidentyfikowane główne bariery wdrożeniowe oraz zaproponowane praktyczne rozwiązania, które mogą usprawnić proces dostosowania się do nowych wymogów.

Najważniejsze wnioski raportu:

  1. Nakładające się przepisy i niespójne interpretacje – Organizacje stoją przed wyzwaniem nakładających się przepisów i niespójnych interpretacji, co utrudnia zgodność z dyrektywą NIS2 w różnych państwach członkowskich.
  2. Wysokie obciążenia administracyjne – Procesy zgodności wiążą się z rozległą dokumentacją i wymogami sprawozdawczymi, które nakładają nieproporcjonalne obciążenie na mniejsze firmy dysponujące ograniczonymi zasobami.
  3. Fragmentaryzacja krajobrazu regulacyjnego – Brak jednolitych przepisów w UE utrudnia przestrzeganie prawa i sprawia, iż organizacjom trudno jest osiągnąć spójny poziom bezpieczeństwa w różnych jurysdykcjach.
  4. Rekomendacje: Dokument podkreśla potrzebę harmonizacji przepisów, łagodzenia obciążeń administracyjnych oraz wzmacniania dialogu między interesariuszami, aby ułatwić zgodność i zwiększyć skuteczność cyberbezpieczeństwa w UE.

Publikacja powstała w wyniku prac grup roboczych złożonych z specjalistów z sektora publicznego i prywatnego, a także dzięki merytorycznemu wsparciu Ministerstwa Cyfryzacji i ECSO. Spotkania te są ważnym elementem przygotowań do objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i odzwierciedlają wspólne dążenie do budowy bardziej bezpiecznej i odpornej cyfrowo Europy.

Zapraszamy do pobrania raportu i zapoznania się z pełnymi wnioskami oraz rekomendacjami:

[Link do raportu]

Idź do oryginalnego materiału