Energa-Operator współpracuje z samorządami na rzecz przyjaznej środowisku energetyki

gospodarkamorska.pl 13 godzin temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Miasta i gminy mogą być aktywnym uczestnikiem i beneficjentem transformacji energetycznej. Prawie 250 przedstawicieli samorządów, ciepłowni oraz instytucji wspierających rozwój Pomorza wzięło udział w konferencji na temat inwestycji w energetykę przyszłości. To pierwsze z cyklu spotkań, które Energa-Operator zorganizowała dla społeczności lokalnych.

Konferencja pod nazwą „Zasilamy rozwój. Sieć, która napędza społeczności" pod patronatem i z udziałem Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego i Aleksandry Dulkiewicz, Prezydentki Gdańska, adresowana była do przedstawicieli miast i gmin, które swym zasięgiem obejmuje gdański oddział spółki. Kolejne spotkania z samorządami z pozostałych oddziałów Energa-Operator są zaplanowane są w najbliższych miesiącach.

– Pomorze ma szansę stać się centrum energetycznym Polski i Energa-Operator będzie odgrywać w tej rewolucji istotną rolę. Rozwój sieci elektroenergetycznych jest bowiem podstawą transformacji energetycznej - powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, otwierając konferencję. - Województwo pomorskie w swojej strategii zakłada działania poprawiające bezpieczeństwo energetyczne i rozwój odnawialnych źródeł energii, jak też wsparcie lokalnych społeczności energetycznych, takich jak klastry czy spółdzielnie energetyczne. Chcemy przeznaczać część środków europejskich na tego typu inicjatywy w gminach. Na realizacji tych zadań wszyscy skorzystamy. A ta konferencja ma szansę stać się nowym otwarciem miedzy operatorem systemu dystrybucyjnego a lokalnymi samorządami.

Transformacja energetyczna, w tym dynamika przyrostu OZE, przyspiesza w zawrotnym tempie. Do sieci Energa-Operator przyłączone są źródła odnawialne o mocy ponad 9 GW. To najwięcej spośród wszystkich spółek dystrybucyjnych w Polsce. Z wydanych już warunków przyłączenia wynika, iż za 2,5 roku ta moc może wzrosnąć do 13,5 GW. Kolejnych prawie 6 GW mocy powstanie do 2030 r. w morskich farmach wiatrowych na Bałtyku, a w dłużej perspektywie – także z elektrowni jądrowej. Energia z tych wielkoskalowych źródeł zostanie wprowadzona do systemu energetycznego na północy Polski, co będzie miało wpływ na sieć wysokiego napięcia Energa-Operator. Tak znaczy przyrost mocy wymaga rozbudowy sieci, pozyskiwania nowych odbiorców energii, a także współdziałania na poziomie lokalnym i regionalnym. Dlatego znaczna część konferencji poświęcona była współpracy operatora systemu dystrybucyjnego z samorządami na rzecz lokalnej transformacji energetycznej.

- Bez zaangażowania samorządów i bez wzajemnej współpracy transformacja energetyczna się nie uda. Nasze wielomiliardowe inwestycje w rozwój sieci elektroenergetycznej chcemy przeprowadzać, wsłuchując się w potrzeby samorządów, a jednocześnie zachęcać je do budowania samowystarczalnych społeczności energetycznych. Zależy nam, aby powstawało ich jak najwięcej. Wyspy energetyczne są nie tylko szansą na lokalną niezależność, ale poprzez maksymalną autokonsumpcję wyprodukowanej przez siebie energii z OZE przyczyniają się do poprawy pracy sieci elektroenergetycznej – mówi Karolina Lipińska, wiceprezeska Energa-Operator, inicjatorka konferencji.

Podczas wydarzenia przedstawiciele spółki dystrybucyjnej przedstawili wyzwania i szanse dla miast i gmin związane z transformację energetyczną oraz największy w historii Energa-Operator plan inwestycyjny w rozbudowę i modernizację sieci elektroenergetycznych. Tylko w przyszłym roku spółka zamierza zainwestować około 2,7 mld zł, a do roku 2031 r. – ponad 22 mld zł. adekwatnie zaplanowana sieć może być atrybutem przyciągającym inwestorów do regionu i jego rozwoju gospodarczego. Obustronna komunikacja między spółką a samorządami umożliwi adekwatne zaplanowanie działań inwestycyjnych. Gminy mogą stać się łącznikiem między Energa-Operator a przedsiębiorcami, którzy chcą w regionie lokować swoje inwestycje. W podejmowaniu decyzji inwestycyjnych kierują się oni m.in. dostępem do odpowiednich mocy przyłączeniowych.

Rozwój sieci elektroenergetycznych to najważniejszy element dla rozwoju regionu. Sieci budowane i modernizowane przez Energa-Operator powinny powstawać w bliskości biznesu. Dlatego niezbędne jest stałe monitorowanie napływających do regionu inwestycji ze szczególnym uwzględnieniem tych energochłonnych.

– My wszyscy: organizacje samorządowe, organizacje przedsiębiorców, władze centralne, ale i Energa-Operator musimy zaangażować się w pozyskiwanie nowych inwestycji - odbiorców energii elektrycznej na Pomorzu. Inaczej wysiłek jaki włożyliśmy w dekarbonizację produkcji energii, przynajmniej częściowo, pójdzie na marne. Chcieliśmy przedstawić wójtom, burmistrzom i prezydentom nasze plany inwestycyjne i dowiedzieć się, jakie są ich potrzeby. Środki inwestycyjne skierujemy także na przyłączenia i zwiększanie mocy odbiorców, którzy są istotnymi graczami dla uzyskania neutralności klimatycznej i przechodzą procesy dekarbonizacji takich, jak ciepłownictwo, chłodnictwo, centra przetwarzania danych, transport publiczny – zaznaczył Robert Świerzyński, prezes Energa-Operator.

Szczególnie zainteresowanie wzbudził temat rozwoju energetyki prosumenckiej, w tym roli samorządów jako nowych uczestników rynku energii w tworzeniu lokalnych, samowystarczalnych wspólnot energetycznych. Miejskie czy gminne klastry energii, spółdzielnie energetyczne podłączone są do sieci operatorów systemów dystrybucyjnych na preferencyjnych warunkach, z korzyścią dla swoich mieszkańców i środowiska. Nowi uczestnicy rynku energii, jakimi są obywatelskie, lokalne społeczności energetyczne grupują producentów, prosumentów, odbiorców i magazyny energii. Optymalne wykorzystanie energii elektrycznej i cieplnej produkowanej lokalnie przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej i jakości życia mieszkańców oraz do redukcji emisji gazów cieplarnianych i kosztów życia.

Energa-Operator S.A. jako Operator Systemu Dystrybucyjnego dostarcza zarządzaną przez siebie siecią energetyczną energię elektryczną do ponad 3,4 mln odbiorców. Działa w północnej i środkowej części kraju na obszarze około ¼ jego powierzchni (blisko 75 tys. km2). Eksploatuje ponad 199 tys. km linii elektroenergetycznych i ok. 65 tys. stacji transformatorowych. Aż 80 procent klientów spółki korzysta już z liczników zdalnego odczytu, co stawią ją na pozycji krajowego lidera. Inteligentne liczniki zamontowane zostały już u ponad 2,7 mln odbiorców przyłączonych do sieci Energa-Operator, dzięki czemu klienci mają dostęp do najnowszych rozwiązań, a spółka może zapewnić dobrą jakość dostarczanej energii. Energa-Operator odpowiada także za przekazywanie pozyskanych danych pomiarowych uczestnikom rynku.

Idź do oryginalnego materiału