Gasgrid, fiński operator gazociągów przesyłowych, wybrał StreamTec Solutions jako partnera inżynieryjnego Gasgrid w celu wsparcia wodorowych projektów realizowanych na Bałtyku, związanych z przesyłem tego zielonego paliwa drogą morską. Przedsięwzięcia te mają na celu wzmocnienie samowystarczalności energetycznej i promowanie tworzenia inwestycji w ramach gospodarki wodorowej w Finlandii.
Umowa ramowa została zawarta na okres co najmniej czterech lat z możliwością przedłużenia o kolejne 4 (2+2) lata. Będzie się ona koncentrować się na dwóch głównych projektach:
– Projekt Baltic Sea Hydrogen Collector (BHC) badający możliwości budowy rozległej infrastruktury podmorskich rurociągów wodorowych łączących Finlandię, Szwecję i Europę Środkową, aby umożliwić produkcję czystego i zrównoważonego wodoru w celu zaspokojenia potrzeb Europy.
– Projekt Nordic Baltic Hydrogen Corridor (NBHC) mający na celu stworzenie infrastruktury wodorowej z Finlandii do Niemiec przez Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę do 2030 roku.
– Gospodarka wodorowa poprawi bezpieczeństwo dostaw i bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego i całej Europie, wniesie bardzo potrzebną elastyczność do systemu energetycznego oraz stworzy nowe inwestycje i miejsca pracy – wskazał Esa Hallivuori, starszy wiceprezes ds. projektów infrastrukturalnych Gasgrid
– Cieszymy się, iż Gasgrid powierzył nam wsparcie rozwoju tych prestiżowych i ambitnych projektów infrastrukturalnych. To partnerstwo podkreśla nasze doświadczenie w realizacji innowacyjnych projektów w dziedzinie wodoru i budownictwa morskiego – zaznaczył Georg Nowack Project Manager z STS.
Poprzez zawarcie umowy Gasgrid rozwija swoje plany budowy infrastruktury do przesyłu wodoru na Morzu Bałtyckim. W ramach prac związanych z przyszłością rynku energetycznego firma opracowała dalekosiężne scenariusze eksploracyjne, które mają nakreślać przyszłe środowisko operacyjne i rozwój rynku energetycznego, także w związku z innymi surowcami, jak choćby LNG.
Praca nad scenariuszami miała na celu dogłębne zrozumienie zmian w środowisku operacyjnym i pozwolić spojrzeć daleko w przyszłość, przy jednoczesnym mapowaniu kluczowych sił zmian i niepewności w środowisku operacyjnym dla Gasgrid.