Przystosowanie polickiego Portu Morskiego umożliwiło zakładom Grupy Azoty w Policach zwiększenie jednorazowych dostaw soli potasowej z 2 tys. ton, do 20 tys. ton – poinformowała Grupa Azoty. Dodała, iż to przynosi oszczędności i wzmacnia negocjacyjną pozycję Grupy.
Grupa Azoty poinformowała w środę, iż aktualnie trwa rozładunek kolejnych 20 tys. ton soli potasowej, która przypłynęła z Kanady.
Pierwsze ponad 20 tys. ton soli potasowej w jednym transporcie przypłynęło z Kanady do Grupy Azoty Police na początku grudnia ub.r. „Rozładunek odbył się w Porcie Morskim, który na co dzień odbiera fosforyty” – poinformowała spółka w środę. Podkreśliła, iż zakup tak dużego wolumenu soli – z uwagi na efekt skali – przyniósł „znaczące oszczędności”. „Zakończona pomyślnie akcja logistyczna w Porcie Morskim otworzyła możliwości dywersyfikacji kierunków dostaw tego podstawowego surowca do produkcji nawozów” – zaznaczyła Grupa Azoty.
Spółka dodała, iż prowadzi rozmowy z firmami, które do tej pory nie były brane pod uwagę ze względu na ograniczenia infrastrukturalne nabrzeży, z których korzysta Grupa Azoty Police. Zwróciła uwagę, iż do odbioru soli potasowej w Policach przystosowana jest infrastruktura w Porcie Barkowym. „W ciągu ostatnich dwóch lat największe jednorazowe dostawy tego surowca statkami wynosiły ok. 2 tys. ton. Wynika to z możliwości technicznych nabrzeża – obsługiwane są tu barki i statki o długości do 120 metrów i zanurzeniu 4 metrów (o nośności około 3000 DWT.)” – przypomniała spółka. Dodała, iż Port Morski ma nabrzeże o długości 415 metrów i głębokości eksploatacyjnej 12,5 metrów, do którego mogą wpływać duże jednostki pełnomorskie.
Jak zauważyła spółka, dostosowanie infrastruktury do odbioru kolejnych surowców i produktów stanowi więc „ogromny potencjał rozwojowy dla Grupy Azoty Police”.
„Transport towarów większymi jednostkami pływającymi to wymierne oszczędności dla spółki. Przy jednorazowo większych ilościach zakupionych surowców wzrasta pozycja negocjacyjna firmy, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztu frachtu w przeliczeniu na tonę” – poinformowała Grupa Azoty. Przyznała, iż aby możliwy był rozładunek soli potasowej w Porcie Morskim, konieczne było odpowiednie przygotowanie infrastruktury.
Spółka wskazała, iż sól potasowa dociera do Grupy Azoty Police różnymi środkami transportu: koleją, transportem drogowym oraz morskim. „Ten ostatni – z uwagi na możliwość dostarczenia jednorazowo największej ilości surowca – jest najefektywniejszym rozwiązaniem” – zaznaczyła.
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police należy do Grupy Azoty. Zajmuje się produkcją m.in. nawozów wieloskładnikowych oraz bieli tytanowej.
Grupa Azoty to drugi w UE producent nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Wytwarza również takie produkty jak: poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Grupa Azotyto spółka akcyjna, w której Skarb Państwa posiada 33 proc. akcji.
źródło: PAP