Vestas w Szczecinie uruchamia produkcję. W Styczniu planowane są aż 4 dostawy

15 godzin temu

W szczecińskiej fabryce Vestas na Ostrowie Brdowskim oficjalnie rozpoczęto produkcję gondoli turbin wiatrowych. Zakład będzie wytwarzał najważniejsze komponenty dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku oraz innych lokalizacji na świecie.

We wtorek, 7 stycznia, do szczecińskiej fabryki dotarły pierwsze wielkogabarytowe komponenty do produkcji gondoli turbin wiatrowych. Transport został zrealizowany statkiem Polar Rock, a rozładunek odbył się przy użyciu suwnicy portowej Vestas- największej tego typu konstrukcji w Europie. Suwnica o wysokości 115 metrów i maksymalnym udźwigu 1400 ton umożliwia sprawną obsługę masywnych elementów turbin.

– To był dla nas niezwykle istotny dzień, który symbolizuje start produkcji w Szczecinie. W styczniu planowane są jeszcze cztery dostawy, a kolejna dotrze już 16 stycznia. Od tego momentu rozpoczęliśmy stałą dostawę komponentów, co umożliwia płynną produkcję gondoli– mówi Jagna Kubańska-Łyczakowska, przedstawicielka Vestas Polska.

Na ten moment w fabryce na Ostrowie Brdowskim pracuje około 200 osób, ale Vestas zapowiada dynamiczny rozwój. Firma planuje zwiększyć zatrudnienie do 700 pracowników do końca roku. w tej chwili w polskim oddziale firmy zatrudnionych jest łącznie 1100 osób, z czego około 450 pracuje w Szczecinie.

Fabryka Vestas Assembly Hall będzie produkowała gondole do turbin wiatrowych V236-15 MW. Gondole będą wykorzystywane m.in. przy budowie pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku – projektu Baltic Power, który jest wspólnym przedsięwzięciem Orlenu i Northland Power. Na potrzeby tej farmy Vestas dostarczy 76 turbin.

Fabryka Vestas powstała na bazie infrastruktury dawnego zakładu ST3 Offshore, zakupionego przez firmę za 170,5 mln zł w 2023 roku. Od tamtej pory trwała intensywna modernizacja i dostosowywanie obiektów do nowoczesnych standardów produkcji turbin wiatrowych. Ważnym wydarzeniem w historii fabryki było wmurowanie kamienia węgielnego przez króla Danii Fryderyka X w lutym 2024 roku.

fot: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Idź do oryginalnego materiału