IAEA zatwierdza gotowość Polski do realizacji kolejnego etapu programu jądrowego

gospodarkamorska.pl 20 godzin temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Dyrektor Generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) Rafael Mariano Grossi przekazał Polsce raport, który pozytywnie ocenia gotowość do realizacji kolejnej fazy Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PEJ). Dokument w imieniu Minister Przemysłu Marzeny Czarneckiej odebrał 16 września 2024 r. w Wiedniu w ramach 68. Konferencji Generalnej IAEA Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Paweł Pytlarczyk.

Raport to efekt Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej 2 (Integrated Nuclear Infrastructure Review - INIR2) przeprowadzonego w naszym kraju od 15 do 25 kwietnia br. W tym czasie eksperci z Brazylii, Wielkiej Brytanii, USA oraz IAEA badali na jakim etapie przygotowania do budowy elektrowni jądrowej są polskie instytucje.

W sumie specjaliści wzięli pod lupę 19 obszarów infrastrukturalnych zgodnie z metodologią „kamieni milowych” IAEA. Bezpieczeństwo jądrowe, fundusze i finansowanie, otoczenie prawne i regulacje, ochrona radiologiczna, sieć elektroenergetyczna, rozwój kapitału ludzkiego, komunikacja społeczna, ochrona środowiska, zarządzanie kryzysowe, postępowanie z odpadami promieniotwórczymi, zaangażowanie krajowego przemysłu – to tylko niektóre z nich.

Misja zakończyła się pozytywną oceną przygotowania Polski do budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Eksperci IAEA przedstawili 5 rekomendacji i 7 sugestii, pomocnych w rozwijaniu infrastruktury jądrowej i w przygotowaniach do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju. Co należy podkreślić, zespół zauważył w Polsce 7 dobrych praktyk – na których mogą wzorować się inne kraje rozwijające energetykę jądrową.

Misja INIR2 obejmowała przegląd dokumentów, przeprowadzenie wywiadów z przedstawicielami kluczowych dla Programu podmiotów.

W trwającym prawie dwa tygodnie cyklu pogłębionych wywiadów IAEA - wzięli udział przedstawiciele najważniejszych instytucji zaangażowanych w realizację Programu PEJ, w tym Departamentu Energii Jądrowej, spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, Państwowej Agencji Atomistyki, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.

Raport z misji INIR 2 zostanie opublikowany na stronie internetowej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej www.iaea.org.

Dotychczas w Polsce odbyła się misja INIR dla fazy 1 w 2013 r. Realizacja sugestii lub rekomendacji zawartych w raporcie INIR2 będzie przedmiotem oceny kolejnej Misji INIR Follow-up, organizowanej zwykle w okresie do 2 lat od Misji zasadniczej.

Ocena i rekomendacje misji INIR są również podstawą do kształtowania dalszej współpracy technicznej z IAEA, w tym ubiegania się o środki finansowe i organizację wydarzeń wspierających tj. misje, wizyty techniczne, szkolenia, itp.

Idź do oryginalnego materiału