15 grudnia 1948 roku w Stoczni Gdańskiej dokonano uroczystego wodowania statku S/s „Jedność Robotnicza” (2003 BRT, 2530 DWT). Data ta nie była przypadkowa. Właśnie tego samego dnia w Warszawie odbywał się kongres zjednoczeniowy Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej. Nazwą jednostki, nawiązującą do wydarzenia, chciano podkreślić znaczenie jedności ruchu robotniczego dla odbudowującego się kraju.
Matką chrzestną została Marcjanna Fornalska, zasłużona działaczka ruchu robotniczego i autorka słynnego „Pamiętnika matki”. Jej udział dodatkowo wzmocnił symbolikę tego historycznego momentu.
Przez kolejne lata „Jedność Robotnicza” pływała w trampingu bliskiego i średniego zasięgu, odbywając łącznie 800 rejsów. W trudnych powojennych realiach statek stał się jednym z symboli odradzającej się polskiej floty handlowej. Był również powodem do dumy dla Polskiej Żeglugi Morskiej, dla której stanowił istotny element w procesie rozbudowy nowoczesnej floty.
Służbę zakończył w 1978 roku, po niemal trzech dekadach obecności na morzach i oceanach. Do dziś pozostaje jednak ważnym punktem odniesienia w historii polskiego żeglarskiego dziedzictwa, przypominając o wysiłku odbudowy kraju i współpracy sił politycznych, które w tamtym okresie kształtowały rzeczywistość powojennej Polski.
fot: Polska Żegluga Morska