Studenci z koła naukowego Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska nie muszą wybierać. 8-osobowa grupa studentek i studentów koła wraz z opiekunką naukową prof. Katarzyną Jankowską prowadzi właśnie badania w Arktyce.
II Wyprawa Polarna Studentów PG organizowana jest w ramach projektu ” #Spitsbergenchallenge – wyprawa naukowa do Arktyki” finansowanego z programu #PLUTONIUM. Jej celem są badania prowadzone w rejonie równiny Kaffiøyra na Spitsbergenie. Jest to obszar o długości 14 km i szerokości 4 km ograniczony przez 2 lodowce uchodzące do morza (Aavatsmarkbreen oraz Dahlbreen). Na równinie znajduje się 7 lodowców dolinnych (Waldemarbreen, Irenabreen, Agnorbreen, Elizabreen, Eivindbreen, Andreasbreen, Olivierbreen). W XX w. ich powierzchnia zmniejszyła się o blisko połowę, a w ostatnich 20 latach zmiany te postępują szczególnie szybko.
Bazą wypadową młodych naukowców jest Stacja Polarna Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – to najdalej na północ wysunięta polska placówka badawcza. We współpracy z naukowcami z Torunia nasi studenci wezmą udział w badaniach hydrologicznych, geomorfologicznych i w pomiarach meteorologicznych prowadzonych w stacji. Zaplanowano również własny program badawczy dotyczący analiz fizykochemicznych i mikrobiologicznych jeziorek polodowcowych na morenach lodowców Waldemarbreen, Irenabreen, Agnorbreen, Elizabreen, i Eivindbreen.
Więcej informacji (i zdjęć) znajdziecie na profilu Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska.
źródło: Politechnika Gdańska