NMM: Do muzealnych zbiorów trafił pamiątkowy bulaj pochodzący z „Daru Młodzieży”

6 godzin temu

16 września minęła 90. rocznica wypłynięcia „Daru Pomorza” w rejs dookoła świata. W jubileuszowym spotkaniu zainicjowanym przez Narodowe Muzeum Morskie oraz Polskie Towarzystwo Nautologiczne, wzięło udział wielu znamienitych gości związanych ze środowiskiem morskim, w tym przedstawiciele instytucji naukowych, akademickich oraz pasjonaci historii. Uroczystość była także okazją do wspólnego przypomnienia osiągnięć „Daru Pomorza” oraz refleksji nad jego znaczeniem w polskiej historii żeglarstwa.

Przeżyjmy to jeszcze raz

Podczas jubileuszowego spotkania kontradmirał dr inż. Czesław Dyrcz szczegółowo przybliżył historię wyprawy, prezentując zdjęcia i nawiązując do jej najważniejszych momentów. Wśród nich znalazło się wydarzenie z 28 listopada 1934 r., kiedy to załoga „Daru Pomorza” spotkała się z gdyńskim harcerzem Władysławem Wagnerem, który kontynuował swój rejs dookoła świata na „Zjawie II”. – Komendant „Daru Pomorza” udzielił żeglarzowi wsparcia, zaopatrując go w zapasy żywności, a załoga pomogła w drobnych naprawach oraz przeholowała jacht przez Kanał Panamski – wspominał kontradmirał Dyrcz, podkreślając równocześnie, iż rejs dookoła świata „Daru Pomorza” w latach 1934-1935 był najsłynniejszym i najdłuższym w historii „Białej Fregaty”. – To było wydarzenie o wielkiej symbolicznej wymowie, dokumentujące morskie ambicje II Rzeczypospolitej. Podróż dookoła świata była nie tylko rejsem czysto szkoleniowym, ale także spełniła rolę propagandową i promocyjną. „Dar Pomorza” w największych portach świata był wizytówką naszej marynarki handlowej i morskich aspiracji Rzeczypospolitej – podkreślał kontradmirał Dyrcz.

Odznaczenia i pamiątki

Uroczystość stała się również okazją do przekazania na rzecz Muzeum wielu cennych pamiątek. Honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, prof. dr hab. kpt. ż.w. Daniel Duda, przekazał na ręce dra Marcina Westphala, zastępcy dyrektora ds. merytorycznych, pamiątkowy bulaj z 1981 r., pochodzący z „Daru Młodzieży”. – Jesteśmy wdzięczni, za tak cenny podarunek. Bulaj to nie tylko symboliczne przypomnienie o historii polskiego żeglarstwa, ale również ważna część naszego dziedzictwa morskiego. Tego rodzaju darowizny wzbogacają nasze zbiory i pozwalają jeszcze pełniej dokumentować i przedstawiać historię żeglarstwa – podkreślił Westphal. Zbiory muzealne wzbogaciły się także m.in. o numizmaty Skarbnicy Narodowej z serii „Legendarne statki i okręty”. Ważnym momentem uroczystości było nadanie Orderu Honorowego Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Jego Magnificencji Rektorowi Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adamowi Weintritowi. Kapituła orderu przyznała tę odznakę w uznaniu zasług dla krzewienia idei i czynów pierwszego Marszałka Polski, Józefa Piłsudskiego.

źródło / fot: Narodowe Muzeum Morskie

Idź do oryginalnego materiału