Nowoczesny sprzęt pożarowy, wart miliony, trafił do MUSTC

14 godzin temu

Ponad 4 miliony złotych – tyle kosztowała budowa i wyposażenie nowoczesnego trenażera pożarowego w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC. Obiekt stanowi technologiczne centrum szkoleniowe dla przyszłych marynarzy i specjalistów offshore. Na liście sprzętu: zaawansowane systemy czujników, osobiste wyposażenie strażaka, symulatory pojazdów i specjalistyczne urządzenia do gaszenia kontenerów.

Nowy trenażer pożarowy, zbudowany w ramach projektu POSRM w 2024 roku, to pierwszy tak zaawansowany technologicznie obiekt treningowy w MUSTC. Całość inwestycji – od konstrukcji po wyposażenie – zamknęła się w kwocie ponad 4 milion złotych, z czego blisko 1,2 mln zł przeznaczono na zakup najnowocześniejszego sprzętu przeciwpożarowego.

Co znajduje się na wyposażeniu? Na liście zakupionego wyposażenia znalazło się wszystko, co wymagane przez konwencję SOLAS (międzynarodowe przepisy bezpieczeństwa morskiego), m.in.:

– Hełmy i specjalistyczne ubrania ochronne odporne na działanie wysokiej temperatury
– Aparaty powietrzne i ucieczkowe dla oddychania w zadymionych przestrzeniach
– Zaawansowane czujniki i mierniki, którymi opiekuje się technik i instruktor
– Systemy łączności głosowej (domofony) zapewniające kontakt z ćwiczącym
– Pełne systemy monitoringu wizyjnego wewnątrz komory
– Zintegrowane systemy symulacji pożarów, w tym otwartego ognia i zadymienia
-Symulatory pojazdów: m.in. cysterny, samochodu z napędem elektrycznym oraz silnikiem spalinowym – wszystkie z palnymi komorami
– Symulator do gaszenia kontenerów z systemem Hydropen – umożliwiającym gaszenie bez ingerencji ludzi do wnętrza kontenera

Obiekt pozwala na pełne przećwiczenie różnych scenariuszy: od zadymienia, przez ewakuację poszkodowanego, po pożary różnych pomieszczeń spotykanych na statku.

– W komorze możemy wykonywać ćwiczenia w zadymieniu, ewakuację poszkodowanego, przejścia przez ciasne przestrzenie, jak i ćwiczenia z otwartym ogniem – mówi Krzysztof Szewczyk, jeden z instruktorów szkoleń pożarowych Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego Politechniki Morskiej w Szczecinie

Wszystkie te symulacje realizowane są w kontrolowanych warunkach – z pełnym nadzorem instruktorskim, systemem bezpieczeństwa i szybką możliwością reakcji w przypadku nieprawidłowości.

– Ten trenażer to ogromny skok jakościowy. Wcześniej ćwiczyliśmy w starej komorze, która mimo iż wyszkoliła tysiące marynarzy, nie była już wystarczająca dla współczesnych wymagań – komentuje Krzysztof Szewczyk.

Dzięki wyposażeniu spełniającemu międzynarodowe normy, MUSTC przygotowuje się również do akredytacji OPITO – jednego z najbardziej wymagających standardów szkoleniowych branży offshore.

– Aby zdobyć akredytację OPITO, trzeba spełnić bardzo rygorystyczne wymagania dotyczące merytoryki ćwiczeń, metod szkolenia i sprzętu – dodaje instruktor.

Poligon pożarowy umożliwia nie tylko realizację szkoleń STCW, ale również specjalistyczne moduły dla pojazdów z napędami alternatywnymi oraz nowych zagrożeń ładunkowych na statkach (np. baterii litowo-jonowych czy kontenerów).

– Dzięki takiemu zapleczu szkoleniowemu, kursanci MUSTC opuszczają ośrodek z doświadczeniem, które może uratować im życie – i życie innych – w sytuacjach ekstremalnych na morzu – podsumowuje Szewczyk.

Idź do oryginalnego materiału