Jakie są nowe obowiązki związane z ustawą o ochronie sygnalistów? Kto może być sygnalistą? Co może zgłaszać sygnalista? Jakie są wymagane dokumenty i rozwiązania techniczne by adekwatnie chronić sygnalistów? Poznaj nasze propozycje by spełnić nowy obowiązek i wdrożyć gotowy system.
NOWE OBOWIĄZKI ZWIĄZANE Z USTAWĄ O OCHRONIE SYGNALISTÓW:
Ustawa o ochronie sygnalistów przewiduje:
utworzenie wewnętrznych kanałów przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów, które zagwarantują poufność i bezpieczeństwo;
wskazanie osób odpowiedzialnych za weryfikację zgłaszanych naruszeń;
podejmowanie działań wyjaśniających oraz przekazywanie sygnaliście informacji zwrotnych, zarówno o przyjęciu zgłoszenia, jak i o podjętych w związku ze zgłoszeniem działań.
KTO MOŻE BYĆ SYGNALISTĄ?
Sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym:
pracownik;
pracownik tymczasowy;
osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;
przedsiębiorca;
prokurent;
akcjonariusz lub wspólnik;
członek organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej;
osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy;
stażysta;
wolontariusz;
praktykant;
funkcjonariusz w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2023 r. poz. 1280, 1429 i 1834);
żołnierz w rozumieniu art. 2 pkt 39 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248 i 834).
Ustawę stosuje się także do osoby fizycznej w przypadku zgłoszenia lub ujawnienia publicznego informacji o naruszeniu prawa uzyskanej w kontekście związanym z pracą przed nawiązaniem stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji w podmiocie prawnym lub na rzecz tego podmiotu, lub pełnienia służby w podmiocie prawnym lub już po ich ustaniu.
CO MOŻNA ZGŁASZAĆ?
Zgodnie z ustawą z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów zgłoszenia mogą dotyczyć naruszeń w następujących dziedzinach:
korupcja;
zamówienia publiczne;
usługi, produkty i rynki finansowe;
przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu;
bezpieczeństwo produktów i ich zgodność z wymogami;
bezpieczeństwo transportu;
ochrona środowiska;
ochrona radiologiczna i bezpieczeństwo jądrowe;
bezpieczeństwo żywności i pasz;
zdrowie i dobrostan zwierząt;
zdrowie publiczne;
ochrona konsumentów;
ochrona prywatności i danych osobowych;
bezpieczeństwo sieci i systemów informacyjnych;
dotyczące interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostek samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej;
naruszenia dotyczące rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w publicznoprawnych zasadach konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych
konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi w punktach powyżej.
Dodatkowo podmiot prawny może w ramach procedury zgłoszeń wewnętrznych przewidzieć możliwość zgłaszania informacji o naruszeniach dotyczących obowiązujących w tym podmiocie prawnym regulacji wewnętrznych lub standardów etycznych, które zostały ustanowione przez podmiot prawny na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i pozostają z nimi zgodne.
OCHRONA SYGNALISTÓW
Zgodnie ustawą z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów, sygnalista podlega ochronie od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego pod warunkiem, iż miał uzasadnione podstawy sądzić, iż informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i iż stanowi informację o naruszeniu prawa.
NASZE ROZWIĄZANIA NIEZBĘDNE DO WDROŻENIA POLITYKI OCHRONY SYGNALISTÓW
Jeżeli jesteście Państwo podmiotem publicznym (z wyjątkiem jednostek organizacyjnych gminy lub powiatu liczących mniej niż 10 000 mieszkańców) lub podmiotem prywatnym zatrudniającym powyżej 50 pracowników, jesteście zobowiązani powołać bezstronną wewnętrzną jednostkę organizacyjną lub osobę, upoważnioną do podejmowania działań związanych z otrzymywaniem zgłoszeń, ich weryfikacją oraz dalszą komunikacją z sygnalistą w celu otrzymania dodatkowych informacji, przekazywania mu informacji zwrotnej oraz podejmowania dalszych działań np. zgłoszeń na policję.
Proponujemy pomoc w zakresie opracowania dokumentacji oraz wdrożenia aplikacji umożliwiającej dokonanie zgłoszenia przy jednoczesnym zachowaniu ochrony tożsamości sygnalisty.
W naszej ofercie otrzymacie Państwo:
Opracowanie niezbędnych dokumentów: - wewnętrzna procedura dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych; - procedura przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych oraz podejmowania działań następczych.
Aplikację do obsługi zgłoszeń sygnalistów na dedykowanym serwerze zewnętrznym wraz z indywidualną domeną, umożliwiającą bezpieczny i zgodny z przepisami kontakt z sygnalistami oraz informacje dla nich : - kto może dokonać zgłoszenia - co można zgłaszać - informacje o ochronie osoby dokonującej zgłoszenie
Stały serwis - utrzymanie działania serwera zewnętrznego i aplikacji oraz zapewnienie kopii bezpieczeństwa programu oraz korespondencji.
Instrukcję (szkolenie) dot. działania aplikacji
Instrukcję (szkolenie) postępowania ze zgłoszeniami
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani opracowaniem dokumentacji oraz wdrożeniem systemu do zgłaszania naruszeń prawa to zapraszamy do kontaktu.
Dodatkowe informacje:
Audyt KRI - co to jest i kogo dotyczy
Baza konfiguracji CMDB - nowy obowiązek placówki oświaty w ramach KRI
Analiza ryzyka w placówce oświatowej
Wszystkie ważne informacje dla oświaty