Odwiedzasz Mierzeję Wiślaną tego lata? Musisz to zobaczyć

14 godzin temu

Tradycyjne łodzie, dawne narzędzia i poruszające wspomnienia rybaków – wszystko to znajdziemy w nowej aranżacji wystawy stałej Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Ekspozycja przeniesiona do hali magazynu studyjnego zyskała nowoczesne oblicze i jeszcze więcej przestrzeni. To obowiązkowy punkt dla turystów odwiedzających Mierzeję Wiślaną tego lata.

Kilka miesięcy trwały prace nad przearanżowaniem wystawy stałej w Muzeum Zalewu Wiślanego – oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wystawa została przeniesiona do większej przestrzeni hali magazynu studyjnego. Zmieniono układ ekspozycji, przygotowano nowe opisy obiektów i przeprowadzono konserwację zabytków. Dostosowano też przestrzeń do potrzeb edukacyjnych i wystaw czasowych.

Na wystawie można zobaczyć m.in. tradycyjne łodzie rybackie, w tym żakówkę z 1950 roku i ponad 10-metrowy barkas z żaglem rejowym. Prezentowane są również mniejsze jednostki pływające oraz narzędzia do połowów z przełomu XIX i XX wieku. Istotnym elementem ekspozycji jest dawny warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów z Łaszki k. Sztutowa – z narzędziami do budowy i naprawy łodzi.

Osobną część stanowią sprzęty powroźnicze oraz urządzenia wykorzystywane do połowów podlodowych. Uzupełnieniem są wspomnienia rybaków, które przedstawiają codzienne życie nad Zalewem Wiślanym. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje relacja Wiesława Wyrazika – rybaka z Kątów Rybackich, który przez 70 lat pracował na tych wodach.

Na terenie wokół muzeum znajduje się również niewielki skansen z dawnymi urządzeniami technicznymi – w tym obrotnicami i wózkiem slipowym do transportu łodzi. Zwiedzający mogą też obejrzeć kolekcję kotwic o różnych rozmiarach, w tym egzemplarze sięgające 3 metrów wysokości.

Muzeum jest czynne przez cały sezon letni, a bilety wstępu są dostępne w cenie 5 zł (normalny) i 3 zł (ulgowy).

Zbiory Narodowego Muzeum Morskiego W Gdańsku, fot: Łukasz Grygiel

Idź do oryginalnego materiału