Po blisko dwóch miesiącach żeglugi i pokonaniu 10 tysiecy mil morskich, ORP Wodnik powrócił do macierzystego Portu Wojennego w Gdyni. Trasa tegorocznego rejsu przebiegała przez Cieśninę Sund, Morze Północne, Kanał Angielski, Ocean Atlantycki, Cieśninę Gibraltarską oraz Morze Śródziemne. Na pokładzie okrętu podchorążowie II roku Akademii Marynarki Wojennej, odbyli praktykę nawigacyjno-szkoleniową. W Gdyni, zgodnie z tradycją, podchorążowie oraz załoga zostali powitani przez Rodziny i Najbliższych oraz kadrę Dowódczą Inspektoratu Marynarki Wojennej, 3 Flotylli Okrętów, Dywizjonu Okrętów Wsparcia oraz Akademii Marynarki Wojennej.
Podczas postojów w zagranicznych portach, przyszli oficerowie godnie reprezentowali Polskę, niosąc ze sobą polską banderę oraz kultuwując tradycje Marynarki Wojennej. Uczestniczyli w spotkaniach z lokalnymi władzami i społecznością, by wymieniać doświadczenia oraz promować polską kultury i historię. Odwiedzając miejsca związane z wydarzeniami II wojny światowej, młodzi marynarze oddali hołd swoim poprzednikom, którzy walczyli na tych akwenach.
Praktyka na ORP Wodnik to lekcja, która z pewnością zaowocuje w przyszłej służbie młodych oficerów. Ich liczne doświadczenia zdobyte podczas tej wyprawy będą cennym wkładem w bezpieczeństwo i obronność naszego kraju.
Okręt szkolny ORP Wodnik przeznaczony jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Wyszkoliło się na nim tysiące podchorążych Akademii Marynarki Wojennej i kadetów Szkoły Podoficerskiej MW. Okręt brał także udział w operacji „Pustynna burza” – pełnił rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 roku. Za udział w tychże działaniach król Arabii Saudyjskiej dekretem nr 5127 z dnia 24 września 1991 roku nadał członkom załogi medal „Za wyzwolenie Kuwejtu”.
Źródło Polska Morska z mediów fot. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni kpt. mar. Damian Przybysz