Pisma do sądu drogą elektroniczną

3 dni temu

O umożliwienie dwustronnej komunikacji elektronicznej pomiędzy sądami a pełnomocnikami środowisko adwokackie, a także radcowskie zabiega od lat. Bo choć doręczanie pism sądowych za pośrednictwem portali informacyjnych sądów funkcjonuje w sprawach cywilnych od czasów pandemii (a od marca tego roku także w sprawach karnych), to wciąż jest to komunikacja jednostronna. Adwokat, radca czy prokurator, może tą drogą otrzymać pismo, ale sam nie może w ten sposób go złożyć.

Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego (został wpisany właśnie do wykazu prac rządu) zakłada rozszerzenie funkcjonowania portalu informacyjnego sądów powszechnych. Możliwe będzie wnoszenie do sądu pism za jego pośrednictwem. Będzie to rozwiązanie fakultatywne i wdrażane stopniowo. Najpierw będzie dotyczyć tylko wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku, środków odwoławczych, a także odpowiedzi na środek odwoławczy i pism w toku postępowania odwoławczego. – Pozwoli to na należyte dostosowanie systemów informatycznych do pojawiających się potrzeb i zapewni bezpieczeństwo w ich funkcjonowaniu oraz umożliwi sądom i stronom sukcesywne wdrożenie w nowe rozwiązania – tłumaczy MS.

Oprócz tego ministerialny projekt nowelizacji KPK przewiduje nowelizację art. 613 tej ustawy, która ma na celu szersze otwarcie wymiaru sprawiedliwości na komunikację elektroniczną w sprawach karnych ze stosunków międzynarodowych.

Już w tej chwili bieżąca korespondencja robocza w obrocie międzynarodowym (przekazywanie pism np. o ekstradycję, pomoc prawną, przekazanie orzeczenia do wykonania, ale niebędących wnioskami jako takimi) prowadzona jest powszechnie pocztą elektroniczną. Proponowany przepis art. 613 § 3 KPK obejmie też „wnioski”, tj. pisma inicjujące postępowanie w sprawie. W ten sposób wniosek o ekstradycję, będzie mógł być wysłany elektronicznie.

MS chce też usprawnić proces wydawania podejrzanych z państw, z którymi Polska nie ma podpisanej umowy o ekstradycję. Jak czytamy w uzasadnieniu, niektóre państwa, jak np. Dominikana, są skłonne do współpracy w ramach postępowania deportacyjnego z zastrzeżeniem, iż nie będą ponosić kosztów deportacji (w tym biletów lotniczych dla ściganego i eskortujących go funkcjonariuszy państwa obcego).

– W tego typu sprawach najważniejsze znaczenie mają wzajemne zaufanie i lojalność wyrażające się w rzetelnym podejściu do współpracy przez organy ścigania różnych państw, w tym przede wszystkim do dzielenia się nawzajem informacjami i dowodami – zauważa adwokat Artur Pietryka z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Etap legislacyjny: przed konsultacjami

Idź do oryginalnego materiału