Plastikowe dokumenty nie będą już potrzebne. UE pracuje nad cyfrowym rozwiązaniem

1 dzień temu

Europejska Tożsamość Cyfrowa (EUDI) to nowoczesne rozwiązanie, które ma całkowicie odmienić sposób zarządzania danymi osobowymi w UE. Obywatele będą mogli przechowywać swoje dane w cyfrowym portfelu na telefonie, co pozwoli zrezygnować z fizycznych dokumentów, takich jak dowód osobisty. System będzie dostępny zarówno dla obywateli, jak i przedsiębiorstw działających na terenie Unii Europejskiej.

EUDI pozwoli na potwierdzanie tożsamości oraz danych osobowych zarówno online, jak i offline. Nowa forma tożsamości cyfrowej uprości codzienne formalności – dzięki niej będzie można m.in. otwierać konta bankowe czy rezerwować hotele bez potrzeby okazywania tradycyjnych dokumentów.

Pilotaż Europejskiej Tożsamości Cyfrowej rozpoczął się w 2023 roku i jest w tej chwili testowany w 25 krajach Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Islandii i Ukrainie. Próby obejmują różne obszary, w tym administrację publiczną, sektor bankowy oraz transport.

Pełne wdrożenie systemu Europejskiej Tożsamości Cyfrowej w krajach Unii Europejskiej planowane jest na 2026 rok.

Polacy nie boją się cyfryzacji

Według wiceministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego świadczy to o rosnącym zapotrzebowaniu Polaków na cyfrowe usługi publiczne. W Polsce rosnącą popularnością cieszy się rządowa aplikacja mObywatel, z której korzysta już ponad 9 milionów osób.

Ministerstwo planuje dalszy rozwój aplikacji, m.in. w oparciu o opracowywany w Polsce model sztucznej inteligencji PLLuM (Polish Large Language Model). realizowane są również prace nad wdrożeniem 15 nowych funkcji.

Mamy już mDowód

Dużym zainteresowaniem wśród Polaków cieszy się również mDowód dostępny w aplikacji mObywatel. To elektroniczny dokument tożsamości, który na terenie Polski ma taką samą moc prawną jak tradycyjny dowód osobisty. Warto jednak zaznaczyć, iż mDowód nie jest cyfrową wersją dowodu osobistego – to odrębny dokument, posiadający własną serię, numer oraz termin ważności.

Niestety mDowód nie jest akceptowany poza granicami Polski. W przyszłości planowane jest dostosowanie aplikacji mObywatel do standardów Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej, co umożliwiłoby jej szersze zastosowanie również w innych krajach UE.

Idź do oryginalnego materiału