Pod Koszalinem powstanie baza Morskiej Jednostki Rakietowej

gospodarkamorska.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Wyjątkowa informacja pojawiła się w związku z odpowiedzią resortu obrony na zapytanie senatora Stanisława Gawłowskiego w sprawie przywrócenia do wykorzystania z lotniska w Zegrzu Pomorskim. Powstanie tam rozbudowana infrastruktura wojskowa, w tym baza dla nowej Morskiej Jednostki Rakietowej.

Zapytanie w sprawie nieczynnego lotniska senator reprezentujący ziemię koszalińską przekazał w lipcu tego roku. Jej treść była następująca:

Oświadczenie skierowane do wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza

Oświadczenie dotyczy nieczynnego lotniska wojskowego w Zegrzu Pomorskim. W poprzedniej kadencji rząd PiS doprowadził do likwidacji lądowiska, które tam się znajdowało. Wyprowadzono stamtąd 2 działające tam aerokluby. Dzisiaj ten teren, który obejmuje m.in. blisko 3-kilometrowy betonowy pas startowy, teren, na którym kilkanaście lat temu znajdowała się jednostka wojskowa, nie jest wykorzystywany do celów związanych z lotnictwem.

W związku z tym zwracam się z prośbą o przywrócenie możliwości korzystania z tego terenu przez aerokluby, które tam działały, i wnoszę o to, żeby minister obrony narodowej podjął w tej sprawie odpowiednie działania. Cywilni piloci również mogliby być wykorzystywani w sytuacji, gdyby taka konieczność się pojawiła.

Stanisław Gawłowski

Odpowiedź udzielona przez wiceministra resortu, sekretarza stanu Pawła Bejdy, z datą 30 sierpnia br. mogła niektórych zaskoczyć. Polityk podał w dokumencie, iż zgodnie z planami rozwoju Sił Zbrojnych RP, w podkoszalińskim Zegrzu Pomorskim zostanie rozmieszczona nowa Morska Jednostka Rakietowa. Powstanie tam także baza Bezzałogowych Statków Powietrznych wchodząca w skład 8. Pułku Przeciwlotniczego oraz dywizjon szkolny Centrum Szkolenia Sił Powietrznych. Ponadto powstanie tam obszar budowy składu środków bojowych, a w celu adekwatnego wykorzystania obiektu jest planowane przywrócenie charakteru lotniskowego.

Zdaniem wiceministra MON lotnisko w Zegrzu Pomorskim otrzyma „drugie życie”. Lądowisko Koszalin-Zegrze Pomorskie pełniło funkcje wojskowe, a także działało jako port cywilny do początku lat 90-tych XX wieku, obsługując rocznie od 55 do 80 tys. pasażerów. Następnie należało do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego, a jego użytkownikiem był Aeroklub Koszaliński. Obszar ten został zajęty przez wojsko w 2020 roku i przez cztery lata nie było jasne, jaki ma być jego dalszy los.

Utworzenie wojskowej infrastruktury w tym regionie może wpłynąć na wzrost jego znaczenia, zapewniając wiele miejsc pracy nie tylko dla żołnierzy i pracowników cywilnych, ale też osób i podmiotów współpracujących w ramach zaplecza i łańcucha dostaw. Nie brakuje też jednak komentatorów, którzy liczyli na możliwość jego powrotu do wykorzystywania przez podmioty lokalne, w tym areokluby i celem powrotu transportu pasażerskiego.

Morska Jednostka Rakietowa w Zegrzu Pomorskim będzie kolejną tego typu w Wojsku Polskim, zaraz po powstałej w 2014 roku i mieszczącej się w Siemirowicach, wchodzącej w skład 3. Flotylli Okrętów. Nie podano na ten moment, pod jakie dowództwo zostanie odkomenderowana bliźniacza formacja tworzona pod Koszalinem. Utworzenie nowego, lądowego pododdziału przeznaczonego do zwalczania morskich zagrożeń ma zwiększyć zdolności obronne wybrzeża. Jest to efekt kontraktu zawartego 5 września 2023 roku, pomiędzy Agencją Uzbrojenia i Kongsberg Defence & Aerospace na dostawę nadbrzeżnych systemów rakietowych z pociskami NSM (Naval Strike Missile).


Przypomnijmy też, iż spółki PIT-RADWAR i Wojskowe Zakłady Elektroniczne podpisały 26 października br. kolejne umowy z norweskim koncernem Kongsberg Defence & Arerospace (KDA) na wykonanie i dostawy dwóch Morskich Jednostek Rakietowych, a także serwisowanie i produkcję rakiet NSM.

Druga z umów, którą ze strony PGZ zawarły Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., określa transfer wiedzy i technologii dotyczącej serwisowania i produkcji rakiet NSM. Dla WZE S.A. jest to rozszerzenie już posiadanych kompetencji w obrębie techniki rakietowej o możliwie najwyższy i dozwolony eksportowo poziom. Spółka, będzie tuż zaraz za producentem pocisków NSM posiadała unikatową technologię i wiedzę do przeprowadzania serwisu tych pocisku. Jednocześnie, jako certyfikowany partner, będący częścią łańcucha dostaw dla rakiet NSM, WZE S.A. wesprze Kongsberg przy dostawach nowych pocisków dla Marynarki Wojennej RP, w tym także w obszarze produkcji komponentów NSM na terenie Polski.

Umowa przewiduje wykonanie i dostawę wozów do czterech Nadbrzeżnych Dywizjonów Rakietowych. Każdy z nich składa się z zestawu pojazdów, w skład których wchodzą: Mobile Communication Centre (MCC) – 3 szt., Squadron Command Vehicle (SCV) – 1 szt., Battery Command Vehicle (BCV) – 2 szt., Command Control Vehicle (CCV) – 6 szt., Mobile Workshop Vehicle (MWV) – 1 szt. Dodatkowo każdy z dwóch dywizjonów tworzących morską jednostkę rakietową doposażony zostanie w 1 wóz MCC i 1 wóz Naval Command Vehicle (NCV). Łączna wartość kontraktu wynosi ponad 1,1 mld złotych netto. Zakończenie dostaw jest przewidziane na 2029 rok.

Idź do oryginalnego materiału