Pozwolenie wodnoprawne dla FSRU Offshore

8 miesięcy temu

30 lipca 2024 r. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych i zlokalizowanie na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią gazociągu przesyłowego wraz z niezbędną infrastrukturą. Decyzja posiada rygor natychmiastowej wykonalności.

W rozumieniu Prawa wodnego nabrzeża do obsługi jednostek FSRU oraz stanowisko pomocnicze stanowią urządzenia wodne, a zatem ich wykonanie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Będzie ono niezbędne do złożenia kompletnego wniosku o wydanie pozwolenia na budowę części morskiej Terminalu FSRU. To kolejny z kamieni milowych projektu FSRU Offshore.


Inwestycja zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), zdolnej do wyładunku LNG, procesowego składowania i regazyfikacji LNG, a także do świadczenia usług dodatkowych. W zależności od przyjętych założeń w zakresie modelu świadczenia usług, w tym między innymi zakładanego podziału zdolności terminalu na Sloty, w ramach których świadczone będą usługi regazyfikacji albo usługi regazyfikacji i usługi dodatkowe. Terminal FSRU mógłby być przystosowany do prowadzenia regazyfikacji na poziomie odpowiadającym około 6,1 mld m3 paliwa gazowego rocznie. Ponadto, na tym etapie zakładana pozostało możliwość zwiększenia mocy regazyfikacyjnych w zależności od rozwoju rynku oraz wzrostu zapotrzebowania na gaz ziemny w kraju i w regionie.

Komisja Europejska w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF) przyznała projektowi LNG Gdańsk dofinansowanie na działanie pod nazwą: „Prace przedinwestycyjne do uzyskania pozwolenia na budowę dla morskiej części PCI 6.27 LNG Gdańsk (PL)”. Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia wynosi ok. 19,6 mln euro.

Źródło Gaz-System/ fot. AB Klajpedos Nafta

Idź do oryginalnego materiału