Przemyt narkotyków przez porty nie zwalnia. Antwerpia z rekordem zatrzymań

12 godzin temu

W pierwszym półroczu 2025 r. belgijska policja zatrzymała rekordową liczbę 168 osób podejrzewanych o wyciąganie narkotyków z kontenerów w porcie w Antwerpii. Ponad połowa zatrzymanych to Holendrzy, w tym wielu nieletnich.

Funkcjonariusze z Belgii poinformowali o rekordowej liczbie zatrzymań tzw. „uithalers” – osób podejrzewanych o wyciąganie kokainy z kontenerów w porcie w Antwerpii. Od stycznia do czerwca 2025 r. aresztowano 168 osób, w tym aż 83 obywateli Holandii.

Według informacji belgijskiej policji federalnej, 37 z zatrzymanych to osoby niepełnoletnie, z czego 22 pochodzą z Holandii. Służby podkreślają, iż grupy przestępcze świadomie rekrutują młodzież, szczególnie z grup narażonych na wykluczenie społeczne, oferując im szybki zarobek w zamian za nielegalną działalność, obarczoną dużym ryzykiem.

Port w Antwerpii, obok portu w Rotterdamie, jest głównym punktem przerzutowym kokainy z Ameryki Łacińskiej do Europy Zachodniej. Przemytnicy stosują coraz bardziej wyrafinowane metody ukrywania narkotyków – m.in. w sztucznych bananach, częściach maszyn chłodniczych, butelkach z napojami czy w ładunkach palet.

Pomimo wzrostu liczby przechwyconych transportów, całkowita ilość przejętej kokainy w porcie w Antwerpii spadła. W pierwszym półroczu 2025 r. belgijskie służby celne zabezpieczyły łącznie 16 ton kokainy, czyli o ponad 60 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2023 r., kiedy przejęto ponad 43 tony.

Zdaniem belgijskich służb spadek ten może wynikać z tego, iż przemytnicy dzielą przesyłki na mniejsze partie, co utrudnia ich wykrycie. Równocześnie rośnie liczba przejęć narkotyków w portach wyjściowych w Ameryce Południowej. Tylko w tym roku przechwycono tam 50 ton kokainy przeznaczonej na rynek belgijski.

Zaledwie w ciągu ostatnich dwóch dni belgijskie służby przejęły ponad 1,2 tony kokainy ukrytej w kontenerach z ryżem, pochodzących z Argentyny i Gujany.

Władze belgijskie zapowiadają dalsze inwestycje w sprzęt do skanowania i kontrole w porcie w Antwerpii. Jednocześnie oczekują pogłębionej współpracy z krajami sąsiednimi, w tym z Holandią, której obywatele coraz częściej występują w statystykach związanych z przestępczością narkotykową w Belgii.

źródło: PAP / fot: ilustracyjne, envato.elements

Idź do oryginalnego materiału