Osiem zespołów przewodników i psów służbowych Morskiego Oddziału Straży Granicznej wzięło udział w grupowym szkoleniu doskonalącym. Spotkanie odbyło się w Gdańsku i miało na celu podniesienie zdolności operacyjnych czworonożnych funkcjonariuszy.
Specjalistyczne umiejętności psów służbowych
W szkoleniu uczestniczyły psy wyspecjalizowane w wyszukiwaniu narkotyków oraz materiałów wybuchowych i broni. Wśród nich znalazły się owczarki niemieckie i belgijskie: Izi, Diuna, Hira, Czika, Coran, Drago i Amor, które pełnią służbę w Gdańsku, Gdyni, Władysławowie, Ustce, Szczecinie i Świnoujściu. Psy Didi, Junior i Akiro to z kolei specjaliści od tropienia materiałów wybuchowych i broni, pracujący w Gdańsku i Szczecinie.
Podczas szkolenia psy doskonaliły swoje umiejętności w zakresie ogólnego posłuszeństwa, przeszukiwania pomieszczeń i środków transportu, a także przyzwyczajania się do huku wystrzałów.
Profesjonalne wsparcie szkoleniowe
Trening poprowadził mł. chor. SG Tomasz Ciesielski, instruktor selekcjoner z Placówki Straży Granicznej w Gdańsku, natomiast nadzór merytoryczny sprawowała st. chor. szt. SG Magdalena Warot-Ossowska, starszy specjalista ds. kynologicznych w Komendzie MOSG.
Nieoceniona rola psów w służbie granicznej
W Morskim Oddziale Straży Granicznej służbę pełni łącznie 10 psów, z których każdy odgrywa istotną rolę w zabezpieczaniu polskich granic. Psy te uczestniczyły w licznych misjach krajowych i międzynarodowych. w tej chwili jeden z czworonożnych funkcjonariuszy wraz z przewodnikiem pełni służbę za granicą pod auspicjami Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.
Współpraca człowieka i psa
Grupowe treningi, takie jak to w Gdańsku, pozwalają na doskonalenie współpracy między przewodnikami a ich psami. Wspólny rozwój tych umiejętności przekłada się na skuteczność działań operacyjnych i bezpieczeństwo na granicach.