Więcej gazu dla Polski. Trzeci zbiornik LNG w Świnoujściu gotowy

4 godzin temu

22 stycznia, w Terminalu LNG w Świnoujściu, odbywa się uroczyste otwarcie trzeciego zbiornika LNG, wieńczące wieloletni projekt rozbudowy terminala gazowego. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10:30, a terminal jest już gotowy do zwiększonego przyjmowania dostaw skroplonego gazu ziemnego LNG. Dzięki zakończonej inwestycji, jego zdolność regazyfikacji wzrosła do 8,3 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie.

Jak poinformował rzecznik GAZ-SYSTEM, 21 stycznia do terminala dotarła szósta dostawa LNG w bieżącym roku. Łącznie gazoport w Świnoujściu odebrał już 335 ładunków LNG od początku swojej działalności, co podkreśla jego kluczową rolę w zapewnieniu stabilnych dostaw gazu do Polski.

Do Świnoujścia zawinął gazowiec CAPITAL GAS, który wyładowuje dostarczony gaz skroplony przez kilkanaście godzin. To właśnie ten statek, przybyły z terminala Sabine Pass w Stanach Zjednoczonych, będzie obecny podczas dzisiejszej uroczystości.

Dziś do #TerminalLNG w #Świnoujście dotarła 6⃣. dostawa #gazziemny w bieżącym roku. Łącznie w gazoporcie należącym do @GAZ_SYSTEM odebraliśmy już 3⃣3⃣5⃣. ładunków #LNG.@GK_PGNiG pic.twitter.com/kRmxEUGppZ

— Terminal LNG (@TerminalLNG) January 21, 2025

Wśród gości znajdą się Minister Przemysłu Marzena Czarnecka, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Wojciech Wrochna, Wojewoda Zachodniopomorski Adam Rudawski, a także Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Obecni będą również przedstawiciele Zarządu GAZ-SYSTEM, operatora terminala LNG.

Decyzja o budowie terminala zapadła w 2006 roku, a rozbudowa rozpoczęła się w 2018 roku. Projekt, który pochłonął prawie 2 miliardy złotych, realizowany był w dwóch etapach. Pierwszy z nich, zakończony w 2022 roku, obejmował m.in. instalację dwóch dodatkowych regazyfikatorów SCV, które zwiększyły możliwości terminala do 6,2 miliarda m3 gazu rocznie.

Drugi etap obejmował budowę trzeciego zbiornika LNG o pojemności 180 tysięcy m3 oraz nowego nabrzeża z infrastrukturą umożliwiającą obsługę większych gazowców i przeładunek LNG na mniejsze jednostki. Dzięki temu pojemność składowania LNG wzrosła z 320 tysięcy m3 do 500 tysięcy m3, a terminal może teraz odbierać dostawy z jednostek dużej skali w trybie „jeden po drugim”.

Choć terminal przyjmował zwiększone ilości LNG już od stycznia 2025 roku, oficjalne otwarcie zbiornika następuje z rocznym opóźnieniem w stosunku do pierwotnych planów. Pomimo tego, grudzień 2024 roku był rekordowym miesiącem dla terminala.

Terminal LNG W Świnoujściu, obok Baltic Pipe, jest częścią tzw. Bramy Północnej – inicjatywy mającej na celu odwrócenie kierunku dostaw gazu z wschodniego na północny.

fot: PORR S.A.

Idź do oryginalnego materiału