Dwa Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – w Szczecinie i Gdańsku – wsparły działania Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR). Przekazane środki w kwocie ponad 1,6 mln zł pozwoliły na zakup sprzętu, który będzie wspierać akcje poszukiwawcze i ratownicze oraz zwalczające zagrożenia i zanieczyszczenia na morzu.
– Sprzęt który zakupiliśmy został w stu procentach dofinansowany ze środków dwóch Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparcie w kwocie ponad miliona złotych z instytucji z Gdańska pozwoliło na zakup pojazdów typu UTV wraz z przyczepkami ewakuacyjnymi oraz dronów, które będą wspomagały nasze działania w pasie brzegowym. Poza tym sfinansowana została również usługa szkoleniowa dla ratowników, którzy będą docelowymi operatorami tych urządzeń. Wsparcie instytucji ze Szczecina w kwocie 640 tys. zł pozwoliło na zakup czterech specjalistycznych pojazdów ratowniczych – mówi Rafał Goeck, rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa
Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa działa na całym polskim wybrzeżu Bałtyku, obejmując swoim zasięgiem ponad 33 000 km². Ratownicy są w pełnej gotowości przez całą dobę, niezależnie od warunków atmosferycznych. Realizują swoje zadania w ekstremalnych warunkach – silnych wiatrach, wysokich falach, a także w niskich temperaturach.
– Celem zakupu sprzętu jest poprawa bezpieczeństwa publicznego oraz ochrona środowiska naturalnego. Oprócz działań poszukiwawczych i ratowniczych, zajmujemy się likwidacją rozlewów ropopochodnych. Przy pomocy dronów z termowizją, będziemy mogli poszukiwać osób zaginionych w wodzie oraz szacować i lokalizować zanieczyszczenia, które znalazły się w morzu – powiedział Rafał Goeck.
Wsparcie finansowe przekazane do SAR, nie tylko podniesie poziom bezpieczeństwa na Bałtyku, ale także przyczyni się do ochrony przyrody oraz środowiska morskiego. Inwestycje w nowoczesny sprzęt i szkolenia są kluczowe, aby ratownicy SAR mogli skutecznie realizować swoje misje ratownicze.
Fot.: WFOŚiGW Gdańsk