Uruchomiliśmy specjalną aplikację do obsługi sygnalistów „System do zgłaszania naruszeń” na dedykowanym serwerze zewnętrznym oraz indywidualnym linku dla każdej z jednostek.
Obowiązek wdrożenia adekwatnych przepisów i rozwiązań dla zgłoszeń wewnętrznych obowiązuje od dnia 25 września 2024 r. Podmiotami zobowiązanymi do podjęcia działań w zakresie przewidzianym w ustawie z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów są wszystkie podmioty publiczne (z wyjątkiem jednostek organizacyjnych gminy lub powiatu liczących mniej niż 10000 mieszkańców) oraz podmioty prywatne zatrudniające co najmniej 50 osób.
NASZE ROZWIĄZANIA NIEZBĘDNE DO WDROŻENIA POLITYKI OCHRONY SYGNALISTÓW
Z uwagi na fakt, iż każda placówka we własnym zakresie musi zdecydować i wdrożyć odpowiednie dla siebie kanały do przyjmowania zgłoszeń sygnalistów uwzględnione w wymaganej przez przepisy procedurze przyjmowania zgłoszeń, służymy Państwu radą i odsyłamy do przykładowych procedur obsługi zgłoszeń sygnalistów opublikowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
(dostęp pod adresem https://www.gov.pl/web/rodzina/przykladowe-procedury-wewnetrzne).
Mogą one okazać się pomocne przy opracowywaniu własnych procedur.
Jednocześnie informujemy, iż w naszej ofercie znajdą Państwo pakiet wdrożeniowy obejmujący procedury przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych wraz z ich indywidualnym dostosowaniem do potrzeb klienta, a także szkolenia dla personelu w zakresie ochrony sygnalistów dopasowane do specyfiki danej organizacji.
Z powodu konieczności utworzenia przez Państwa jednostkę wewnętrznych kanałów przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów, które mają zagwarantować poufność i bezpieczeństwo informujemy, iż nie wszystkie rozwiązania, gwarantują anonimowość sygnaliście i procedury takie mogą zostać odebrane jako niewystarczające w kontekście ustawy o ochronie sygnalistów.
Chcąc wyjść naprzeciw temu problemowi i udostępnić gotowe rozwiązanie, uruchomiliśmy specjalną aplikację do obsługi sygnalistów „System do zgłaszania naruszeń” na dedykowanym serwerze zewnętrznym oraz indywidualnym linku dla każdej z jednostek.
Wystarczy zamieścić wspomniany link na własnej stronie www, który przekieruje zainteresowanych do programu. Zawarty w aplikacji formularz umożliwia sygnaliście wysłanie zgłoszenia dostrzeżonej nieprawidłowości w sposób dla niego bezpieczny i anonimowy, a każda z jednostek otrzyma panel zarządzający do odczytu takich wiadomości, utrzymania korespondencji oraz poinformowania sygnalisty o podjętych działaniach następczych lub dochodzeniu. Aplikacja jest przechowywana na dobrze zabezpieczonym serwerze zewnętrznym z odpowiednim systemem archiwizacji.
W skład pakietu wchodzi:
gotowy program „System do zgłaszania naruszeń”,
serwer www,
domena,
archiwizacja i bieżące wsparcie,
instrukcja dot. działania aplikacji
opracowany indywidualnie dokument „Procedura przyjmowania wewnętrznych zgłoszeń naruszenia prawa od sygnalistów”
opracowany indywidualnie dokument „Procedura przyjmowania zewnętrznych zgłoszeń naruszenia prawa od sygnalistów”
Koszt Pakietu ze względu na konieczność utrzymania to 49 zł netto / mc W razie konieczności możemy również przeprowadzić dodatkowo dla Państwa personelu szkolenia w zakresie ochrony sygnalistów.
W przypadku zainteresowania skorzystaniem z takiej usługi prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy: 61 8280 921 [email protected]
Dodatkowe informacje:
Ochrona sygnalistów - obowiązek wdrożenia systemu do zgłaszania naruszeń prawa
Baza konfiguracji CMDB - nowy obowiązek placówki oświaty w ramach KRI
Analiza ryzyka w placówce oświatowej
Wszystkie ważne informacje dla oświaty