Tyle komornik może zabrać z renty socjalnej. Ci dłużnicy stracą choćby 1127 złotych

3 dni temu
Zdjęcie: Pawel Kacperek/Istock.com


Renta socjalna jest istotny wsparciem dla osób niezdolnych do podjęcia pracy zarobkowej. Co dzieje się z pieniędzmi w trakcie postępowania egzekucyjnego? W jego ramach komornik może wejść w posiadanie konkretnych przedmiotów należących do dłużnika oraz odebrać część świadczeń. Choć obowiązują konkretne limity, to może stanowić istotny problem.
Egzekucja komornicza to proces prawny, w ramach którego komornik zajmuje majątek dłużnika w celu spłaty zobowiązań na rzecz wierzyciela. Tak osoba musi działać z poszanowaniem określonych reguł i zasad, a przepisy uwzględniają listę wierzytelności oraz przedmiotów, co do których egzekucja komornicza jest wyłączona. Niestety nie znajduje się na niej renta socjalna, a jedynym ratunkiem mogą być obowiązujące limity.


REKLAMA


Zobacz wideo Katarzyna Kalata: ZUS przeszedł reformę informatyczną, ale potrzebuje kolejnych


ZUS - renta socjalna. Czy komornik może zabrać pieniądze osobie niezdolnej do pracy?
Renta socjalna stanowi istotne źródło utrzymania dla osób niezdolnych do pracy z powodu trwałej niepełnosprawności. Mimo to takie świadczenie może być uwzględnione w postępowaniu egzekucyjnym, w konsekwencji czego dochodzi do zajęcia pieniędzy przez komornika. 1 marca 2025 roku renta socjalna została zwaloryzowana i w tej chwili wynosi 1878,91 zł brutto, co stanowi wzrost o 5,5 proc., czyli 97,95 złotych w stosunku do roku ubiegłego. Celem tego świadczenia jest zapewnienie podstawowych środków do życia osobom, które nie mogą podjąć pracy zarobkowej "z powodu naruszenia sprawności organizmu". Zgodnie z przepisami renta socjalna podlega zajęciu komorniczemu. Jak informuje portal mamdlugi.pl, regulują to:


ustawa z dnia 17 listopada 1964 r oku - Kodeks postępowania cywilnego,
ustawa z dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej,
ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.


W tym przypadku występują jednak istotne ograniczenia, które mają na celu ochronę dłużnika oraz jego sytuacji finansowej. Przepisy zezwalają komornikowi na zajęcie:


do 60 proc. świadczenia (egzekucja należności alimentacyjnych),
do 25 proc. świadczenia (egzekucji innych należności).


Zgodnie z wyliczeniami portalu Infor, w przypadku dłużników alimentacyjnych w ramach egzekucji komorniczej można stracić aż 1127,34 złote, natomiast niealimentacyjnych - 469,73 złote.


Postępowanie egzekucyjne 2025. W jaki sposób można stracić część renty socjalnej?
W Polsce proces zajęcia komorniczego renty socjalnej przebiega w kilku podstawowych krokach. Najpierw wierzyciel uzyskuje tytuł wykonawczy, którym jest wyrok sądu i składa wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika. Następnie wydawane jest zawiadomienie o rozpoczęciu procedury egzekucyjnej i przesyłane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu wypłacającego rentę socjalną. Ostatecznie ZUS dokonuje potrąceń zgodnie z przepisami i przekazuje zajętą kwotę komornikowi.


Zobacz też: Dostała wyliczenia emerytury z ZUS i zamarła. "Będę pracować już chyba do śmierci"
Warto jednak pamiętać, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami występuje również kwota wolna od zajęcia, która zawsze musi zostać zachowana. W okresie od 1 marca 2025 roku do 28 lutego 2026 roku jest to:


806,67 złotych - w przypadku potrąceń na poczet należności alimentacyjnych,
1331,03 złote - w przypadku potrąceń na pokrycie należności niealimentacyjnych, w tym niespłaconych pożyczek czy rachunków.


Zgodnie z prawem po dokonaniu potrąceń dłużnik musi otrzymać co najmniej kwotę wolną od zajęcia. W przypadku renty socjalnej wprowadzone limity sprawiają, iż pozostająca danej osobie kwota jest wystarczająca i zgodna z przepisami.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału