USA nakładają sankcję na irańskie statki – część floty-widma Iranu

gospodarkamorska.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


W odpowiedzi na atak Iranu na Izrael, USA nałożyły nowe sankcje na Teheran – tym razem celując w przemysł petrochemiczny i rafineryjny. Na liście sankcyjnej znalazły się m.in. tankowce.

Departament Skarbu USA rozszerzył amerykańskie sankcje na Iran na jego sektor petrochemiczny i rafineryjny w odpowiedzi na atak Teheranu na Izrael. Na liście znalazło się także 17 statków, które mają wchodzić w skład „widmowej floty”, jak statki transportujące irańską ropę określił republikański senator Marco Rubio.

Sekretarz Skarbu Janeta Yellen określiła nowe sankcje jako „zdecydowane działania”, które mają na celu zakłócić zdolność Iranu do prowadzenia destabilizującej działalności w regionie przez zmniejszenie jego przychodów z handlu ropą. Dodała, iż pieniądze, jakie Teheran zarabia na przemyśle petrochemicznym służą do „finansowania śmiercionośnej i destrukcyjnej działalności, w tym rozwoju programu nuklearnego, proliferacji pocisków balistycznych i bezzałogowych statków powietrznych oraz wsparcia dla regionalnych terrorystycznych pełnomocników”.

Nowe sankcje wymierzone w sektor petrochemiczny Iranu umożliwiła ustawa Stop Harboring Iranian Petroleum Act, nazwana w uproszczeniu SHIP. Jej inicjatorem jest Marco Rubio, senator z ramienia Partii Republikańskiej. Ustawa została uchwalona przed rokiem. Na liście sankcyjnej znalazły się m.in. statki oraz kontrolujące je spółki.

Departament Stanu nałożył sankcje m.in. na Max Maritime Solutions ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który miał wykorzystywać swoje statki do transferu irańskiej ropy ze statków National Iranian Tanker (NITC – państwowego irańskiego operatora tankowców) na statek na pełnym morzu w celu zatuszowania pochodzenia surowca. Na liście znalazły się trzy statki Max Maritime: Bendigo (320 tys. DWT), Carnatic (300 tys. DWT) i Salvia (309 tys. DWT). Wszystkie z nich to tankowce VLCC w wieku 19-20 lat. Sankcje nałożono także na statek Luna Prime (310 tys. DWT) kontrolowany przez spółkę z Hong Kongu – Cathay Harvest Marine. Trafił tam także produktowiec Elza (47 tys. DWT) i jego właściciel – liberyjska spółka Elza Shipping.


Idź do oryginalnego materiału