Offshore Wind Poland 2024 czyli największe wydarzenie w Polsce poświęcone morskiej energetyce wiatrowej właśnie się rozpoczęło. Na tegorocznej edycji wydarzenia najważniejsi przedstawiciele branży oraz kluczowi ministrowie porozmawiają o największych wyzwaniach oraz koniecznych zmianach legislacyjnych.
Morska energetyka wiatrowa to technologia kluczowa dla skutecznej i odpowiednio szybkiej transformacji naszego systemu energetycznego, a także zapewnienia konkurencyjności i odporności polskiej gospodarki. Tzw. II faza rozwoju polskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim to jeden z kluczowych tematów, które poruszą przedstawiciele rządu, decydenci i liderzy sektora MEW w trakcie konferencji Offshore Wind Poland 2024.
Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego przywitania gości poprowadzonego przez Janusza Gajowieckiego, prezesa zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
- Morskie farmy wiatrowe weszły w etap realizacji i to jest wyjątkowy rok dla nas wszystkich. Chciałbym tu z tego miejsca podziękować wszystkim zaangażowanym w ten proces - podkreśla Janusz Gajowiecki.
Następnie na scenie pojawił się Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, który oficjalnie otworzył konferencję i podkreślił istotę morskiej energetyki wiatrowej w budowaniu przyszłości Polski.
- Przerzucamy nasze siły energetyczne w kraju na północ i jest to ogromne wyzwanie. My tutaj zgromadzeni jesteśmy odpowiedzialni za wielką transformację Polski jak i całej Europy - powiedział Jerzy Buzek.
Potencjał energetyczny polskiej części Morza Bałtyckiego uznawany jest za jeden z największych w Europie, sięgający choćby 33 GW. Jego wykorzystanie pozwoliłoby na zaspokojenie niemal 60 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju. Oznacza to, iż w najbliższych latach offshore wind stanie się istotnym impulsem rozwojowym polskiej gospodarki, przy odpowiednim wykorzystaniu narodowego potencjału polskich dostawców i jak najwyższym poziomie local content.
Na scenie pojawił się również Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
- Celem dzisiejszego spotkania jest dyskusja, która będzie koncentrować się wokół roli i przyszłości morskiej energetyki wiatrowej w rejonie Morza Bałtyckiego w aspekcie zarówno geopolitycznym jak i znaczenia naszego bezpieczeństwa narodowego - podkreślił Arkadiusz Marchewka.
Po oficjalnym powitaniu gości rozpoczął się pierwszy panel dyskusyjny
zatytułowany: "Od słów do czynów - budujemy! Rozpoczęcie budowy
pierwszych projektów MFW w Polsce". Jego moderatorem jest Janusz
Gajowiecki a wśród prelegentów znaleźli się:
- Jarosław Broda, członek zarządu, Baltic Power
- Bartosz Fedurek, Prezes Zarządu PGE Baltica
- Łukasz Koliński, Head of Unit for Renewables and Energy System Integration Policy, Directorate-General for Energy, European Commission
- Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu, Equinor Polska
- Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury
- Agata Staniewska - Bolesta, dyrektor zarządzająca, Ørsted Offshore Polska
- Miłosz Motyka, podsekretarz stanu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Głównymi tematami podczas tej dyskusji będzie rola polskiego sektora offshore wind w Polityce Unii Europejskiej, stan przygotowań do rozpoczęcia I fazy budowy projektów MFW w Polsce oraz to jakie kroki musimy podjąć, aby zapewnić pewny sukces I fazy offshore.
Konferencja Offshore Wind Poland 2024 to największe branżowe wydarzenie w Polsce poświęcone morskiej energetyce wiatrowej, które odbędzie się już 20-21 listopada w hotelu Sheraton w Warszawie. Rejestracja na już trwa. Dołącz teraz, aby zdobyć cenną wiedzę z branży, rozszerzyć swoją sieć kontaktów i być na bieżąco z rozwojem polskiego sektora offshore.