Wody Polskie: Na ziemi kłodzkiej kontynuowana jest budowa kompleksowego systemu przeciwpowodziowego.

5 miesięcy temu

Zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, w tym szczególnie narażonym na powodzie obszarze, jest priorytetem Wód Polskich.


Kontynuujemy prace na ziemi kłodzkiej w celu ochrony życia i mienia mieszkańców oraz lokalnej infrastruktury i dziedzictwa kulturowego. Modernizujemy istniejącą infrastrukturę przeciwpowodziową w największych miastach regionu i likwidujemy wąskie gardła na Nysie Kłodzkiej i jej dopływach. Inwestycje pozwolą na bezpieczniejsze przejście fal powodziowych i wezbraniowych oraz zwiększą możliwości uniknięcia zagrożenia podtopieniami. Prace mają też swój prośrodowiskowy wymiar. Dzięki przebudowie istniejących progów na bystrza udrażniamy bariery migracyjne, odtwarzając ciągłość ekologiczną rzek – mówi Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą

Zbiorniki przeciwpowodziowe na ziemi kłodzkiej są przykładem nowoczesnej hydrotechniki. Wszystkie cztery poldery tworzą nowoczesny system, służący zarządzaniu przepływem wód wezbraniowych i mogą redukować falę powodziową. Obiekty są w pełni zautomatyzowane i wyposażone w system przekazywania danych z możliwością sterowania lokalnego, z centrum zarządzania zbiornikami na ziemi kłodzkiej, jak i z Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu – zaznacza Jacek Jarząbek Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ekonomicznych i Organizacyjnych.

Szerzej o realizowanych działaniach w obszarze ziemi kłodzkiej oraz pełna relacja z wizyty wiceprezesów Wód Polskich https://lnkd.in/dktWSzFe

Działania są prowadzone w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, który jest współfinansowany przez Bank Światowy, przy wsparciu ze środków Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy oraz ze środków budżetu państwa.

źródło/fot: Wody Polskie

Idź do oryginalnego materiału