Celem planów utrzymania wód jest m.in. zapewnienie swobodnego przepływu rzek i zapobieganie podtopieniom – wskazało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, zapraszając do udziału w trwających konsultacjach społecznych.
PGW Wody Polskie wskazały w środę w komunikacie na rozpoczęty dzień wcześniej cykl konsultacji społecznych, podczas którego przedstawiciele lokalnych społeczności zgłaszają uwagi do jedenastu planów utrzymania wód na obszarach działania Wód Polskich. Pierwsze spotkania dobyły się już w Białymstoku i Warszawie, a kolejne odbędą się w czwartek w Gliwicach i Gdańsku. W sumie zaplanowano 22 konsultacji, które potrwają do 31 stycznia br.
„Każdy użytkownik wód powinien sprawdzić, czy w planach znajdują się działania, które są dla niego istotne” – powiedział podczas spotkania w Białymstoku wiceprezes PGW Wody Polskie Mateusz Balcerowicz, cytowany w informacji.
W komunikacie wyjaśniono, iż plany utrzymania wód (PUW) są dokumentami, w których przedstawia się planowane do realizacji działania związane z utrzymaniem krajowych zasobów wodnych a także „identyfikuje się odcinki wód, w obrębie których występują zagrożenia dla swobodnego przepływu wód oraz spływu lodów, z rozróżnieniem rodzajów zagrożeń”. Ponadto – jak napisano – plany zawierają wykaz budowli regulacyjnych i urządzeń wodnych o istotnym znaczeniu dla zarządzania wodami.
Wyjaśniono, iż prace utrzymaniowe są realizowane w obrębie dna i brzegów sródlądowych wód powierzchniowych i polegają na: wykaszaniu roślin, usuwaniu roślin pływających i korzeniących się w dnie, usuwaniu drzew i krzewów, usuwaniu przeszkód naturalnych oraz wynikających z działalności człowieka, zasypywaniu wyrw oraz ich zabudowie biologicznej, udrażnianiu wód, remoncie lub konserwacji ubezpieczeń urządzeń wodnych lub budowli regulacyjnych, rozbiórce lub modyfikacji tam bobrowych oraz zasypywaniu nor zwierząt w brzegach.
Podkreślono, iż w trakcje przygotowywania dokumentów poddawanych konsultacjom uwzględniono potrzeby z zakresu ochrony przeciwpowodziowej oraz konieczność osiągnięcia celów środowiskowych. Cele te – jak wskazano – można określić jako osiągnięcie lub utrzymanie dobrego stanu wód oraz zapobieganie ich pogorszeniu, w szczególności w odniesieniu do ekosystemów wodnych i innych ekosystemów od nich zależnych.
Plany gospodarowania wodami są opracowywane i aktualizowane co 6 lat przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Stanowią one podstawę do podejmowania decyzji kształtujących stan zasobów wodnych na obszarze dorzecza i zasady gospodarowania nimi. Służą także koordynowaniu działań mających na celu osiągnięcie lub utrzymanie co najmniej dobrego stanu wód oraz ekosystemów od wód zależnych, poprawę stanu zasobów wodnych, poprawę możliwości korzystania z wód, zmniejszenie ilości wprowadzanych do wód lub do ziemi substancji mogących negatywnie oddziaływać na wody.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie utworzono 1 stycznia 2018 r. na bazie państwowych jednostek budżetowych, tj. Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wraz z siedmioma regionalnymi zarządami gospodarki wodnej oraz 17 zarządów melioracji i urządzeń wodnych (podporządkowanych marszałkom województw). Celem Wód Polskich jest ochrona mieszkańców kraju przed powodzią i suszą, a także gospodarowanie zasobami wodnymi. Wody Polskie wykonują prawa właścicielskie w stosunku do wód, które są własnością Skarbu Państwa, naliczają i pobierają opłaty za usługi wodne, wydają decyzje administracyjne (zgody wodnoprawne).
źródło: PAP