Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów będzie omawiany projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowe przepisy mają poszerzyć grono lekarzy uprawnionych do wystawiania recept na bezpłatne leki.
Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach ma na celu eliminację obecnych ograniczeń wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia. w tej chwili tylko niektórzy lekarze oraz pielęgniarki mogą wypisywać recepty na tego rodzaju leki. Muszą oni mieć umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na udzielanie świadczeń zdrowotnych w jednym z trzech zakresów: podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej lub leczeniu szpitalnym. Uprawniony do wystawiania recept jest również lekarz emeryt wystawiający receptę dla siebie albo swoich najbliższych oraz określone pielęgniarki.
W związku z takim brzmieniem przepisów recept na bezpłatne leki nie mogą wystawiać lekarze udzielający świadczeń zdrowotnych na podstawie jakichkolwiek innych umów (czyli na przykład z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, leczenia stomatologicznego, opieki paliatywnej i hospicyjnej). Ograniczenie dotyczy też lekarzy, którzy nie zawarli żadnych umów z NFZ oraz tych, którzy działają jako podmioty wykonujące działalność leczniczą w postaci prywatnych praktyk.
Zaproponowane zmiany zakładają, iż każda osoba, która posiada uprawnienie wynikające wprost z wykonywania przez nią zawodu medycznego, będzie mogła wystawić refceptę na bezpłątne leki. “Jednocześnie proponowane jest uproszczenie polegające na umożliwieniu wystawiania recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne niezależnie od postaci tych recept, podczas gdy dotychczas możliwość taką posiadali wyłącznie lekarze oraz pielęgniarki, działający w ramach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, podczas gdy analogicznej możliwości nie było w przypadku ww. osób udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego” – wskazano na stronie KPRM.
Nowelizacja ma również doprecyzować przepisy ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej ws. udzielania dotacji podmiotom leczniczym działającym w formie instytutów badawczych. (PAP)