Zbiorniki LPG dla Orlenu przepłynęły z Gdyni do Szczecina

gospodarkamorska.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


W Gdyni powstały zbiorniki na potrzeby rozbudowywanego Terminala Gazów Płynnych w Szczecinie. Dwie 75-metrowe konstrukcje zostały przetransportowane na teren instalacji drogą morską.

Terminal Gazów Płynnych spółki Orlen Paliwa w Szczecinie znajduje się przy ul. Gdańskiej 34. Terminal posiada własne nabrzeże przeładunkowe (Nabrzeże CPN) na rzece Parnica. Obiekt jest właśnie rozbudowywany, a wspomniane nabrzeże bardzo w tym pomaga – dzięki bezpośredniemu dostępowi do drogi wodnej, można było na teren budowy dostarczyć z Portu Gdynia dwa potężne 75-metrowe zbiorniki LPG.

Zbiorniki zostały wybudowane w zakładzie na terenie Portu Gdynia. Z portowego nabrzeża zostały załadowane na barkę Kikka. Po ich zabezpieczeniu, holownik Meteor pociągnął barkę ze zbiornikami o długości 75-metrów i szerokości 6 metrów do Szczecina. Sam załadunek na barkę trwał dwa dni, tyle samo podróż zestawu do Terminala Gazów Płynnych w Szczecinie. Tam towarzyszył im także holownik Fairplay-45.

Na miejscu zbiorniki należało wyładować metodą ro-ro. W tym celu użyte zostały wózki transportowe SPMT, czyli samojezdne wieloosiowe platformy transportowe. Zestawy SPMT wjeżdżały pod zbiorniki, podnosiły je i z wolna zjeżdżały z barki po specjalnej rampie ustawionej na potrzeby przeładunku. Następnie zbiorniki były ustawiane na wózkach na miejscu instalacji, tzw. leżni piaskowej.

Całą operację transportową nadzorowała firma UTC Overseas. 34-metrowy holownik Meteor i 77-metrowa barka Kikka były też wykorzystane podczas transportu transformatorów na potrzeby morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, o czym pisaliśmy wcześniej.

Terminal Gazów Płynnych jest w trakcie rozbudowy. Zaplanowano modernizację istniejącej infrastruktury, a także instalację nowej, w tym obu zbiorników, z których każdy ma pojemność 2100 metrów sześciennych. Jak zapowiada Orlen, ma to zwiększyć możliwości odbioru LPG do 400 tys. ton rocznie. Spółka chce zakończyć prace w przyszłym roku.

Idź do oryginalnego materiału