Zbiorniki przeciwpowodziowe. Jeden w realizacji, a jedenaście innych w planach

1 tydzień temu

Podczas powodzi mieszkańcy południowej Polski mieli okazję przekonać się, jak ważne są zbiorniki przeciwpowodziowe. Jednym z najbardziej docenionych został Racibórz Dolny, który uratował przed zalaniem obszar ok. 600 km2, ochraniając przy tym 2,5 mln mieszkańców trzech województw.

Władze Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej w kilku miastach, po sytuacji jaka miała miejsce w tym roku, wydały decyzje o wybudowaniu sporej ilości zbiorników przeciwpowodziowych.

Jednym z największych projektów hydrotechnicznych jaki ma powstać przez najbliższe 10 lat jest zbiornik retencyjny większy niż ten w Raciborzu. Ma on ochronić przed powodzią ogromną część Małopolski. Projekt ten przewiduje budowę zbiornika o pojemności aż 200 milionów metrów sześciennych, który ma powstać na granicy powiatów brzeskiego i proszowickiego, na styku gmin Szczurowa i Koszyce.

O planach w województwie małopolskim opowiadał dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Wojciech Kozak.

– Planowanych jest 11 zbiorników i polderów między Krakowem a Oświęcimiem. One mają mieć pojemność 50 mln m3, czyli ta pojemność, która została retencjonowana – Docelowo powstanie zbiornik suchy o pojemności 200 mln m3. Podobny jak zbiornik w Raciborzu. Nasz małopolski suchy zbiornik będzie na granicy gmin Szczurowa i Koszyce.

– Inwestycja ma zostać oddana do użytku w ciągu 10 lat – zapowiedział Wojciech Kozak. Na razie nie są jeszcze znane koszty budowy. Z kolei między Krakowem a Oświęcimiem powstanie 11 mniejszych zbiorników.

Mniejsze zbiorniki

Mieszkańcy Sędziszowa Małopolskiego, leżącego w województwie podkarpackim, już niebawem mogą liczyć na większe bezpieczeństwo w obliczu zagrożeń powodziowych. Przez ostatnie lata miasto wielokrotnie doświadczyło zjawisk powodziowych, które wiązały się z poważnymi stratami materialnymi, ale też stwarzały zagrożenie ekologiczne poprzez niekontrolowane rozprzestrzenianie się odpadów.

Aby poprawić ochronę przeciwpowodziową miasta, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie podlegający pod Wody Polskie podpisały na początku września tego roku umowę na budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego „Góra Ropczycka” na rzece Budzisz. Zadaniem nowej inwestycji będzie skuteczne przechwytywanie nadmiaru wód opadowych i zabezpieczenie miasta przed kolejnymi podtopieniami.

Jak przekazał naszej redakcji rzecznik prasowy firmy Budimex Michał Wrzosek

– Prace nad tym zbiornikiem już się zaczęły a czas ich trwania to dwadzieścia dwa miesiące. W porównaniu do innych ten o pojemności około 2 mln m3 nie jest rekordowy, największy w Polsce Racibórz Dolny ma 185 mln m3. Jednak jest to inwestycja bardzo potrzebna.

Zbiornik o powierzchni 58 hektarów i pojemności 2,29 miliona metrów sześciennych będzie wyposażony w szereg elementów, które umożliwią bezpieczne gromadzenie i kontrolowane odprowadzanie wody. Główną częścią zbiornika będzie ziemna zapora czołowa o długości 468 metrów, wysokości 6 metrów i szerokości 10 metrów. W dolnej części zapory znajdzie się specjalna konstrukcja upustowa, która będzie regulować przepływ wód o niskim i średnim natężeniu, natomiast przelew stokowy pozwoli na kontrolowane odprowadzanie wód w przypadku pełnego wypełnienia zbiornika.

Wartość tej inwestycji wynosi 32,86 miliona złotych, jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Aż 27,93 miliona złotych pochodzi z funduszy operacyjnych województwa podkarpackiego w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027”.

„Góra Ropczycka” jest jednym z wielu projektów, którego realizację udało się rozpocząć ochraniając regiony narażone na powodzie.

fot. Wody Polskie

Idź do oryginalnego materiału