MON przygotował nowy projekt ustawy w której mowa o zmianie proporca Polskiej Marynarki Wojennej. Regulacja przewiduje przywrócenie historycznego wzoru proporca marynarki wojennej oraz wprowadzenie znaku szachownicy lotniczej w wersji o niskiej widzialności.
Są dwa główne powody zmian proporca. Pierwszą jest zmiana zaproponowana w projekcie, która dotyczy wprowadzenia do katalogu znaków stosowanych przez SZRP lotniczej szachownicy o niskiej widzialności, w celu zapewnienia lepszego maskowania wojskowych statków powietrznych zapobiegającego ich wcześniejszemu wykryciu przy jednoczesnym prawidłowym oznaczeniu ich przynależności państwowej. w tej chwili na wojskowych statkach powietrznych umieszczana jest szachownica lotnicza w barwach biało-czerwonych.
Kolejną istotną zmianą jest przywrócenia historycznego wzoru proporca marynarki wojennej według wzoru określonego Dekretem Prezydenta z 1937 r., który był używany w Polskiej Marynarce Wojennej podczas II wojny światowej, a po wojnie w latach 1959–1993. A także możliwość umieszczania na sztandarach szarfy ze wstęgi Orderu Virtuti Militari.
Aktualnie proporcem Marynarki Wojennej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej. Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Pośrodku płata jest umieszczony krzyż kawalerski. Jego ramiona położone na białym pasie są koloru czerwonego, a ramiona położone na pasie czerwonym – białego. Pośrodku krzyża, w kręgu czerwonym, jest umieszczone zbrojne ramię. Stosunek wysokości krzyża do szerokości płata wynosi 4:5.
Proporzec został wprowadzony w Polsce oficjalnie w 1919 roku. Proporzec Marynarki Wojennej, jako symbol męstwa i niezłomnego ducha bojowego załogi okrętu, nawiązuje do szczytnych dziejów i tradycji polskiego oręża na morzu. Proporzec Marynarki Wojennej podnosi się na okrętach wojennych na drzewcu dziobowym jednocześnie z podniesieniem bandery w niedzielę i święta, a także przy podnoszeniu gali banderowej. Na okrętach przebywających za granicą proporzec podnosi się codziennie wraz z banderą.
Symbolika proporca nawiązuje do znaku uważanego tradycyjnie za polską XVI-wieczną banderę kaprów królewskich z czasów Zygmunta II Augusta, przedstawiającego obnażone ramię trzymające uniesioną szablę
Przepisy z 1919 roku wprowadzające proporzec Marynarki Wojennej opisały wizerunek rami jedynie jako „rękę z mieczem”, następnie dekret z 1927 jako „ramię zbrojne”, podobnie dekret z 1937 roku. Pod rządami wszystkich tych przepisów proporzec przedstawiał nagie ramię w niebieskim rękawie z żółtym przybraniem, co zostało sprecyzowane w tekście przepisów w 1959 roku. Od 1993 roku natomiast proporzec według załącznika graficznego do ustawy przedstawia rękę całą okutą w zbroję. We wszystkich wzorach ręka trzyma tasak morski.
źródło gov.pl/ Wikipedia fot. Wikipedia Maciej Szczepańczyk