1 lipca 1959 r. w Gdyni, tłum ludzi oczekiwał przybycia Daru Pomorza z rejsu na Morze Śródziemne.

3 miesięcy temu

1 lipca na nabrzeżu basenu Prezydenta tłum ludzi oczekiwał przybycia Daru Pomorza z rejsu na Morze Śródziemne. Dar Pomorza odwiedził m.in. Gibraltar, Messynę i Tunis.

W drodze powrotnej, 22 czerwca w Dover, na statek przybyli przedstawiciele Związku Oficerów Polskiej Marynarki Handlowej w Londynie: kpt. Witold Korsak i kpt. Stefan Mermon – przedwojenni absolwenci Szkoły Morskiej. Celem wizyty było przekazanie komendantowi Daru Pomorza, Kazimierzowi Jurkiewiczowi Sztandar Szkoły Morskiej, wywieziony w 1939 roku z Polski.

Jak trafił do Anglii? Pod koniec sierpnia 1939 roku Mieczysław Dukalski (absolwent szkoły) na rozkaz inspektora Szkoły Morskiej, kpt. Konstantego Maciejewicza zawiózł sztandar do Departamentu Morskiego w Warszawie. Sztandar odebrał kpt. Marynarki Wojennej Stefan Gebethner. Z Polski przez Francję do Anglii przewiózł go dyrektor Departamentu Morskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu – Leonard Możdżeński. Przez lata sztandar przechowywany był w jednej ze skrzyń zdeponowanych w sekretariacie Związku Oficerów Polskiej Marynarki Handlowej w Londynie. W 1958 roku, na walnym zebraniu Związku podjęto uchwałę, iż sztandar powinien powrócić do Polski, i gdy w czerwcu 1959 roku Dar Pomorza zawinął do Dover – przekazano sztandar.

Po zacumowaniu Daru Pomorza w Gdyni na pokład weszli przedstawiciele Szkoły oraz przedstawiciele ministerstwa, Urzędu Morskiego, Kapitanatu Portu Gdynia, Polskiego Rejestru Statków – w większości, byli to absolwenci szkoły.

Uroczyste przekazanie sztandaru opisał dziennikarz Dziennika Bałtyckiego, W. Święcicki: „Wiceminister Ocioszyński mówił z nieukrywanym wzruszeniem o powrocie po 20 latach starego sztandaru Szkoły Morskiej do kraju. Nic dziwnego, w roku 1939 był tym, który odpiął sztandar z drzewca u przekazał dyrektorowi Możdżeńskiemu, by wywiózł go z kraju. Wiceminister podkreślił, iż sztandar jest cenną pamiątką i stanowi dokument woli wyjścia Polski na morze i wykorzystania go jako nieodzownego czynnika podniesienia dobrobytu narodu.

Następnie kpt. Jurkiewicz przekazał przywieziony z Anglii, a wręczony w imieniu Związku Oficerów PMH – kapitanów Witolda Korsaka i Stefana Mermana, sztandar Szkoły Morskiej wiceministrowi Ocioszyńskiemu. Ten z kolei wręczył pamiątkowy sztandar dyrektorowi Szkoły Morskiej mgr M. Jurewiczowi.

Przywieziony z Anglii sztandar ufundowało w roku 1930 społeczeństwo tczewskie, kiedy Szkoła Morska przenosiła się z tego miasta do Gdyni. Po wojnie Państwowa Szkołą Morska dzieląca się na dwie szkoły w Szczecinie i w Gdyni uzyskała dwa nowe sztandary. Tak więc w chwili obecnej faktycznie Szkoła Morska posiada trzy sztandary.”

Obecnie sztandar Szkoły Morskiej przechowywany jest w Sali Tradycji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Oprac. na podstawie:
W. Święcicki, Dar Pomorza powrócił do Gdyni. Stary sztandar Szkoły Morskiej symbolem woli Polski gospodarzenia na morzu, Dz.B, 2.07.1959
M. Sokołowska, J. Stasiak, Słownik biograficzny absolwentów Państwowej Szkoły Morskiej na uchodźstwie 1940-1945.
Zdjęcia: Sala Tradycji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (J. Stasiak), Narodowe Archiwum Cyfrowe, NMM (A. Gałązka).

źródło: Statek-muzeum Dar Pomorza

Idź do oryginalnego materiału