Adwokaci i radcy muszą mieć konta w portalu

8 miesięcy temu

Od 14.3.2024. weszły w życie przepisy nowelizacji procedury karnej i cywilnej, które wprowadzają obowiązek posiadania konta w Portalu Informacyjnym, m.in. adwokatów i radców prawnych, oraz odbierania pism tą drogą.

Nowe przepisy przewidują, iż sąd będzie doręczał pisma procesowe przez zamieszczenie ich w Portalu Informacyjnym. Na razie takie doręczenia będą mocno ograniczone, nie obejmują bowiem pism z załącznikami, takimi jak odpisy pism od stron, lub innymi dokumentami niepochodzącymi od sądu (chyba iż posiada on ich kopię w wersji cyfrowej). Możliwe jest też odstąpienie od doręczenia w tej formie, jeżeli przemawia za tym charakter pisma.

Pismo uznane będzie za doręczone w chwili wskazanej w potwierdzeniu doręczenia, a jeżeli ono nie nastąpiło – po upływie 14 dni od zamieszczenia go w portalu informacyjnym. Dotychczas takie doręczenia funkcjonowały w procedurze cywilnej na podstawie przepisów covidowych. W procedurze karnej będą pewną nowością.

Nowością jest też wyrażony wprost w nowelizacji procedury cywilnej i karnej obowiązek posiadania konta w Portalu Informacyjnym – dla (wykonujących zawód) adwokatów, radców prawnych, prokuratorów czy rzeczników patentowych.

– Dla sądów, które już wcześniej publikowały pisma w PI, choćby doręczenia w sprawach karnych nie powinny być trudnością. Przyznaję jednak, iż widoczna jest różnica w ilości doręczeń elektronicznych w poszczególnych apelacjach, okręgach czy sądach – mówi sędzia Wojciech Łukowski, prezes Sądu Okręgowego we Wrocławiu i zastępca krajowego koordynatora do spraw informatyzacji sądów powszechnych.

– Najwięcej doręczeń drogą elektroniczną realizuje Sąd Apelacyjny w Warszawie 53,4 proc., a najmniej doręczający sąd (jeden z małych sądów rejonowych), bo tylko 3,4 proc. – tłumaczy sędzia.

Samorządy profesjonalnych pełnomocników już od dłuższego czasu prowadzą szkolenia, jak założyć konto w PI oraz odbierać doręczane tą drogą pisma.

– Adwokaci są przyzwyczajeni do doręczeń przez portale informacyjne. W postępowaniu cywilnym funkcjonują one już od dawna. jeżeli ktoś jednak do tej pory praktykował tylko prawo karne, to może być dla niego pewien szok technologiczny, ale zakładamy, iż jest to zadanie, z którym adwokaci sobie poradzą, przy wsparciu samorządu i po szkoleniach – mówi Michał Szpakowski, przewodniczący Komisji ds. Informatyzacji NRA.

– Prowadzimy teraz ostatnią akcję przypominającą radcom prawnym o nowym obowiązku, który wchodzi od czwartku – tłumaczy z kolei Tomasz Scheffler, dziekan OIRP Wrocław.

Podstawa prawna: ustawa z 7.7.2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 1860)

Idź do oryginalnego materiału