Agencja Rozwoju Przemysłu otrzymała 291 mln zł pożyczki od NFOŚiGW na budowę fabryki, która produkować będzie wieże dla morskich farm wiatrowych – podała Agencja. Dodano, iż ma to pozwolić na utrzymanie harmonogramu budowy i terminowe uruchomienie produkcji w drugim kwartale 2025 r.
Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) poinformowała, iż Baltic Towers (BT), spółka należąca do Agencji oraz hiszpańskiego lidera na rynku energetyki odnawialnej, GRI Renewable Industries S.L., otrzymała dofinansowania o wartości 291 mln zł od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Dotyczy ono realizowanej przez BT budowy zaawansowanej technologicznie fabryki wież wiatrowych offshore. NFOŚiGW przyznał Baltic Towers finansowanie, w formie długoterminowej pożyczki, w ramach programu „Sprawiedliwa transformacja”.
ARP podkreśliła, iż powstająca na Wyspie Ostrów w Gdańsku fabryka będzie kamieniem milowym w rozwoju polskiej i europejskiej energetyki wiatrowej. Zwrócono uwagę, iż dofinasowanie to istotny element, który wspiera utrzymanie harmonogramu budowy i terminowe uruchomienie produkcji w drugim kwartale 2025 r.
„Nasza inwestycja w Stoczni Gdańskiej będzie kluczowa, jeżeli chodzi o rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Budowa przebiega zgodnie z założonym planem i w maju przyszłego roku fabryka ruszy pełną parą” – poinformował prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski.
ARP zwróciła uwagę, iż Baltic Towers to nie tylko inwestycja lokalna, ale przedsięwzięcie o zasięgu globalnym. Fabryka, która powstaje w Gdańsku, będzie mogła produkować wieże wiatrowe o następujących parametrach – sekcje wieżowe o długości 50 metrów, wadze 500 ton i średnicy do 11 metrów.
„Dzięki temu Baltic Towers będzie w stanie wspierać rozwój turbin wiatrowych kolejnych generacji tj. o mocy 15 MW i większych. Jak opisała ARP na cały proces produkcyjny będzie składało się wiele działań wykonywanych w fabryce tj. cięcie, spawanie i ukosowanie blach wielkoformatowych, zwijanie i spawanie, konserwacja, malowanie i składanie poszczególnych komponentów w gotowy produkt oraz montaż wyposażenia wewnątrz wieży wiatrowej. Produkcja ma spełniać standardy techniczne, jakościowe oraz środowiskowe, stawiane przez klientów rynku MEW.
ARP zaznaczyła również, iż fabryka stworzy 500 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy. Ma też umocnić pozycję Polski jako istotnego gracza w europejskiej transformacji energetycznej.
Agencja Rozwoju Przemysłu to spółka nadzorowana przez Ministerstwa Aktywów Państwowych. Długoterminową strategią ARP jest transformacja portfela aktywów przemysłowych oraz rozwijanie aktywów związanych z energią odnawialną, szczególny nacisk kładziony jest na morską energię wiatrową
W ciągu 30 lat działalności ARP zainwestowała ponad 4,6 mld euro, tworząc 75 tysięcy miejsc pracy. Inwestycje obejmują bezpośrednie wkłady kapitałowe, dotacje oraz różne formy pożyczek.
źródło: PAP