PGZ Stocznia Wojenna aktywnie angażuje się w kształcenie przyszłych specjalistów dla przemysłu stoczniowego. kooperacja z Akademią Marynarki Wojennej zaowocowała utworzeniem nowej specjalności studiów, która powstała na potrzeby rynku.
Mowa o specjalności Technologiczne Wsparcie Produkcji Okrętów w ramach kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Program ten jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku na wykwalifikowanych pracowników branży okrętowej.
Od teorii do praktyki
PGZ Stocznia Wojenna i Akademia Marynarki Wojennej stworzyły unikalny program edukacyjny, który łączy teorię z praktyką. Studenci specjalności Technologiczne Wsparcie Produkcji Okrętów zdobywają wiedzę pod okiem doświadczonych pracowników stoczni, którzy aktywnie uczestniczą w procesie dydaktycznym.

Prezes PGZ Stoczni Wojenna Marcin Ryngwelski, podkreśla, iż priorytetem jest odbudowa szkolnictwa technicznego i zawodowego oraz przełamanie stereotypu o ciężkiej i nienowoczesnej pracy w stoczniach. Współczesne zawody stoczniowe wymagają wysokich kwalifikacji i umiejętności obsługi zaawansowanych technologicznie urządzeń.
Program specjalności został dostosowany do realnych potrzeb rynku pracy. Prowadzone są zajęcia z teorii i budowy okrętu projektowania jednostek pływających.
Nowoczesne laboratoria
Katedra Eksploatacji Siłowni Okrętowych Akademii Marynarki Wojennej dysponuje unikalnym w skali kraju Laboratorium Eksploatacji Siłowni Okrętowych. Studenci mają dostęp do rzeczywistych urządzeń, na których mogą przeprowadzać badania, np. analizę parametrów silników okrętowych, diagnostykę spalin oraz testy sprawności pomp i turbin. Wyposażenie obejmuje m.in. silniki Sulzer, MTU oraz jednostki turbinowe GTD-350 i TG-16. Pracownia Symulatorów Siłowni Okrętowej, z trzynastoma symulatorami siłowni okrętowych oraz dziesiątkami urządzeń pomocniczych, pozwala studentom na realistyczne odwzorowanie warunków pracy na okręcie.

Szerokie perspektywy zawodowe
Dzięki relatywnie małym grupom zajęciowym oraz bezpośredniemu kontaktowi z ekspertami, studenci mogą rozwijać umiejętności w optymalnych warunkach. Dodatkowo PGZ SW oferuje płatne praktyki wakacyjne oraz program stypendialny dla najlepszych studentów. Akademia Marynarki Wojennej i PGZ SW współpracują również przy realizacji projektów badawczych, wspierając rozwój nowoczesnych technologii okrętowych.

Współpraca przemysłu i edukacji to klucz do kształcenia nowej generacji specjalistów, którzy w przyszłości będą odpowiadać za rozwój polskiej floty wojennej i cywilnej. Pierwsze efekty tego systemowego podejścia są już widoczne. Studenci Akademii Marynarki Wojennej z powodzeniem realizują praktyki w PGZ Stocznia Wojenna, zdobywając cenne doświadczenie i umiejętności potrzebne na rynku pracy.
fot. PGZ Stocznia Wojenna