Co grozi rodzicom za niedopilnowanie dziecka? Wielu rodziców nie wie, iż może za to otrzymać karę

2 miesięcy temu

Niezapewnienie dziecku odpowiedniej opieki może doprowadzić do poważnych konsekwencji, tym choćby do ciężkich uszczerbków na zdrowiu lub w skrajnych przypadkach do utraty życia. Dbanie o bezpieczeństwo najmłodszych to podstawowe zadanie rodziców, a nie dopełnienie tego obowiązku może skutkować odpowiedzialnością karną. Co grozi rodzicom za niedopilnowanie dziecka? Jaka jest kara za narażenie na utratę zdrowia i życia dziecka?

Co grozi rodzicom za niedopilnowanie dziecka?

Przepisy prawne dotyczące niedopilnowania dziecka znajdziemy zarówno w kodeksie wykroczeń, jak i w kodeksie karnym. Są tam przewidziane różne kary od grzywny do kary więzienia w zależności od stopnia zaniedbania i od tego, w jakim wieku jest dziecko i na jakie niebezpieczeństwo zostało narażone.

Z artykułu 106. Kodeksu wykroczeń wynika, iż rodzicom grożą konsekwencje za pozostawienie bez opieki dziecka poniżej 7. roku życia. Wbrew pozorom samo pozostawienie małego dziecka bez opieki w domu może być podstawą do wymierzenia rodzicom kary pieniężnej.

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

artykuł 106. Kodeksu wykroczeń

Chociaż przepis ten dokładnie nie precyzuje, o jakie sytuacje chodzi, można jednak zakładać, iż w przypadku tak małego dziecka do groźnego zdarzenia może dojść adekwatnie wszędzie, choćby w zaciszu własnego domu.

O dużo poważniejszych konsekwencjach wspomina natomiast Kodeks karny, którego artykuł przytaczamy w całości poniżej.

Kto wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego poniżej lat 15 albo o osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny osobę tę porzuca, podlega karze więzienia do lat 3.

Brak opieki nad dzieckiem. Jaka jest kara za niedopilnowanie dziecka w przedszkolu lub w domu?

W Kodeksie karnym znaleźć można również inny istotne z punktu widzenia rodziców artykuł, który bezpośrednio odnosi się do sytuacji, kiedy dziecko zostaje narażona na niebezpieczeństwo wskutek zaniedbania ze strony opiekuna. W takim przypadku konsekwencje mogą być naprawdę poważne, ponieważ najsurowsza kara to 5 lat pozbawienia wolności.

Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze więzienia do lat 3. § 2. o ile na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze więzienia od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 160. Kodeksu karnego

Sprawdź też:

    Idź do oryginalnego materiału