„Dar Młodzieży” w pierwszym rejsie

3 tygodni temu

Żaglowiec szkoleniowy wyruszył na pierwszy rejs w tym roku. Zapewni kolejnym uczniom prawdziwe morskie praktyki.

Statek wypłynął 14 marca z Gdańska na pokładzie mieszcząc 50 uczniów z Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku.

Jak przekazał kpt. ż.w. Rafał Szymański komendant jednostki do pierwszego rejsu wybrano najlepszych uczniów. Aby mogli odbyć oni prawdziwe praktyki. Uczniowie będą trzymać wachty na mostku, na pokładzie oraz w maszynie.

– Jestem po raz trzeci na „Darze Młodzieży” – mówi jeden z uczestników rejsu Kacper Popiołek. Daje to możliwość doedukowania w wybranych kierunkach. Zdobywamy podstawową wiedzę na temat nawigacji, tego jak obsługuje się maszynę i jak wygląda codzienne życie, nie tylko z książek – dodaje uczeń.

Podczas pożegnania jednostki uczestniczyli Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich, mgr inż. kpt. ż.w. Dariusz Jellonnek. ​

Pierwszą destynacją statku był Antwerpia. Tam uczniów zastąpił ich 104 osobowy zespół belgijskich studentów. Uniwersytet Morski w Gdyni od lat współpracuje z uczelnią w Belgii. Pierwsze współprace sięgają 1940 roku, ale od 2008 regularnie studenci belgijskiej Akademii Morskiej (Hogere Zeevaartschool Antwerpen) odbywają praktyki pod okiem polskiej kadry.

Uczniowie z Antwerpii odbędą miesięczne praktyki. Odwiedzą m. im. wody Azotów i Port Ponta Delgada. 18 kwietnia powrócą do Antwerpii, gdzie znów na pokład wejdą polscy uczniowie. Będzie to grupa około 120 uczniów z morskich szkół średnich z Gdańska, Kędzierzyna-Koźla oraz Wrocławia. Czeka ich wiele atrakcji i wydarzeń. W harmonogramie znajdują się obchody Święta Narodowego 3 maja w Oslo, organizowane przez tamtejszą Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej oraz tydzień później będą gościć w porcie w Hamburgu podczas Hafengeburtsta, czyli urodzinach portu Hamburg, uznawanego za największy festiwal na świecie. „Dar Młodzieży” zawita do gdańskiego portu ponownie 18 maja.

Realizacja wideo opuszczenia jednostki z gdańskiego portu:

„Dar Młodzieży” przeżył wiele lat na służbie udzielając cennych, morskich lekcji na swoim pokładzie. Przypomnijmy, iż zastąpił w roku 1982 „Dar Pomorza”. W styczniu tego roku Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, iż sfinansuje budowę nowej jednostki szkoleniowej, która zastąpi „Dar Młodzieży”.

UM w Gdyni przekazał projekt do MI. Jak przekazał rektor UM prof. dr hab. inż. Adam Weintrit, nie mówimy o ogólnych koncepcjach, ale o konkretnych rozwiązaniach oraz kosztach związanych z tym projektem.

Szacowany koszt inwestycji to około 300 mln złotych. Zgodnie z wstępnym planem jednostka ma być gotowa za około trzy lata. Będzie to nowoczesny statek z ekologicznymi rozwiązaniami, który będzie kontynuował tradycję szkolenia przyszłego pokolenia żeglarzy.

Czekamy na dalsze informacje odnośnie realizacji, wizualizacji projektu, nazwy i terminu nowej jednostki.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym wywiadem z rektorem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. Adam Weintrit, w którym mówi o stanie technicznym i przyszłości „Daru Młodzieży oraz jego następcy:

Statek za 300 milionów złotych. Oto wymarzony sukcesor Daru Młodzieży [WYWIAD]

„Dar Młodzieży” to trzymasztowa fregata, będąca własnością Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Została zbudowana w 1982 roku w Stoczni Gdańskiej jako pierwszy żaglowiec oceaniczny polskiej konstrukcji. Od tego czasu odbyła wiele rejsów szkoleniowych, odwiedzając liczne porty na całym świecie. W 1987 roku żaglowiec odbył swoją najdłuższą podróż do Australii, przepływając 32 352 mil morskich w ciągu 274 dni. W trakcie tej wyprawy ustanowił rekord najdłuższego nieprzerwanego przelotu pod żaglami, wynoszącego 1241 mil morskich, za co otrzymał nagrodę „Boston Tea Pot”. ​

fot. Jakub Strzelczyk

Idź do oryginalnego materiału