Dyskusja o przyszłości gospodarki wodorowej. Konferencja „H2 Szczecin – Wodór Napędem Regionów”

5 godzin temu

Już pod koniec listopada Szczecin stanie się centrum dyskusji o przyszłości gospodarki wodorowej w Polsce. Trzecia edycja konferencji naukowo-technicznej „H2 Szczecin – Wodór Napędem Regionów” to wyjątkowe wydarzenie, które przyciąga ekspertów, samorządowców, naukowców i przedsiębiorców, chcących rozwijać innowacyjne technologie wodorowe i wdrażać je w praktyce.

Gospodarka wodorowa obejmuje pełen cykl – od produkcji, przez magazynowanie i transport, po zastosowanie wodoru w przemyśle, energetyce i transporcie. Zielony wodór, produkowany bez emisji CO₂, jest fundamentem neutralności klimatycznej i bezpieczeństwa energetycznego, a Zachodniopomorskie ma szansę stać się krajowym liderem w jego wdrażaniu. Jak podkreśla prof. Jerzy Buzek, „Zachodniopomorskie powinno być hubem wodorowym dla Polski i odgrywać kluczową rolę w wymiarze międzynarodowym”.

Bogaty program konferencji

Dwudniowe wydarzenie zostało podzielone na część konferencyjną oraz warsztatową, dzięki czemu każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie. Pierwszego dnia odbędą się sesje plenarne i panele dyskusyjne z udziałem czołowych ekspertów, a także prezentacje innowacyjnych rozwiązań i strefa wystawców. Nowością jest wyjątkowa sesja networkingowa „H2Meeting” – pierwsze w Polsce wydarzenie tego typu, które w nieformalnej atmosferze umożliwi nawiązanie cennych kontaktów biznesowych i naukowych.

– Wodorowy networking jest specjalną sesją kooperacyjną, która nastąpi pierwszego dnia konferencji. Przenosimy się w miejsce mniej oficjalne i w swobodnej atmosferze będziemy nawiązywać nowe relacje, będziemy lepiej się poznawać i dyskutować o tezach, które padną na konferencji. Temat wodoru jest dla wielu przedsiębiorców i samorządowców nowym tematem, trzeba więc go odpowiednio omówić i cenimy sobie fakt, iż to będzie taki moment wzajemnej wymiany doświadczeń i oczekiwań – mówi prof. Marzena Frankowska, współorganizatorka wydarzenia.

Networking odbędzie się w restauracji Nowy Browar Szczecin w godz. 17.00-21.30. Wydarzenie jest biletowane i obowiązuje na nie rejestracja.

Drugiego dnia uczestnicy wezmą udział w warsztatach praktycznych, które pozwolą zgłębić wiedzę na temat zastosowania wodoru w przemyśle, transporcie oraz procesach dekarbonizacji gmin i przedsiębiorstw.

– Dzień drugi to dzień warsztatowy. Zaczniemy od sesji warsztatowej: „Zazielenienie przemysłu – wodór w praktyce przedsiębiorstw produkcyjnych”, następnie odbędą się warsztaty: „ Inwestycje wodorowe w praktyce dekarbonizacji gmin i przedsiębiorstw ” i na koniec „Wodór w praktyce sektora transportu” – dodaje

Szczecin jako pionier innowacji

Zachodniopomorskie, jako region lider w produkcji energii z odnawialnych źródeł, ma idealne warunki do rozwoju technologii wodorowych. Pomorze Zachodnie może być pierwszym samowystarczalnym energetycznie regionem w Polsce. Wodór to naturalny kierunek rozwoju, który łączy potencjał lokalny z globalnymi potrzebami – jak mówi profesor Marzena Frankowska

– Dotychczas przekonywaliśmy, iż wodór może być napędem regionu, w kontekście tylko województwa zachodniopomorskiego. Teraz mówimy, iż wodór może być napędem wielu regionów. Nasza konferencja odbywać się będzie równolegle z konwentem marszałków województw z całej Polski i będzie to okazja, by nawiązać do transformacji energetycznej, jaka ma miejsce w całej Polsce, a wodór jest jedną z opcji zielonej transformacji, której nie należy ignorować. O tym, ale nie tylko o tym będziemy mówić podczas dwóch dni naszej konferencji

Goście specjalni i kooperacja międzyregionalna

W tym roku gościem specjalnym konferencji będzie prof. Jerzy Buzek, który podzieli się swoimi doświadczeniami w zakresie zielonej transformacji i wdrażania technologii przyszłości. Konferencja odbędzie się równolegle z konwentem marszałków województw, co umożliwi podjęcie szeroko zakrojonej dyskusji na temat współpracy międzyregionalnej i potencjału wodoru w kontekście całej Polski.

Dlaczego warto wziąć udział?

H2 Szczecin to nie tylko miejsce wymiany wiedzy, ale także platforma współpracy dla samorządów, przedsiębiorców i naukowców. Organizatorzy stawiają na praktyczne podejście, promocję badań nad gospodarką wodorową oraz budowanie społecznej świadomości na temat zielonej transformacji.

Konferencja H2Szczecin „Wodór napędem regionów” zaplanowana jest na 28 i 29 listopada i odbędzie się w hotelu Courtyard by Marriott w Szczecinie. Nasza redakcja jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Szczegóły oraz możliwość rejestracji znajdują się na stronie: h2szczecin.pl.

Idź do oryginalnego materiału