Święto podchorążych w Akademii Marynarki Wojennej

gospodarkamorska.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Jak co roku na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni odbyło się święto upamiętniające noc listopadową. Pokazem sztucznych ogni rozpoczęły się tzw. „wojskowe juwenalia”, w trakcie których podchorążowie symbolicznie „przejęli władzę” w murach uczelni.

W związku z wydarzeniem 21 listopada br. odbył się uroczysty apel z udziałem podchorążych, kadry akademickiej z rektorem-komendantem kadm. prof. dr. hab. Tomaszem Szubrychtem na czele. Wśród obecnych osób byli przedstawiciele sił morskich państw zaprzyjaźnionych, a także rodziny przyszłych oficerów marynarki wojennej. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli kadry oficerskiej morskiego rodzaju sił zbrojnych, byłych rektorów AMW oraz reprezentantów instytucji z nią współpracujących. Oprócz polskich podchorążych w wydarzeniu brali udział słuchacze z Kataru oraz Ukrainy. Oprawę wydarzeniu nadały Kompania Reprezentacyjna MW oraz Orkiestra Reprezentacyjna MW.

Uroczystość rozpoczęło podniesienie flagi państwowej oraz odegranie Hymnu Narodowego. W trakcie obchodów został wystawiony posterunek pod pomnikiem Bohaterów Westerplatte, gdzie rektor-komendant i honorowy komendant złożyli wiązankę kwiatów. Ponadto delegacja studentów zapaliła znicze przy Tablicach upamiętniających Poległych i Pomordowanych Podchorążych Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej. Studenci wojskowi wystawili warty honorowe, a także objęli służbę oficera dyżurnego AMW.

Jak co roku, komendant-rektor uczelni symbolicznie przekazał władzę nad akademią podchorążym, z których jeden objął funkcję honorowego komendanta. Wskazano także innych studentów, którzy otrzymali „przejęte stanowiska”. Wydano również rozporządzenia odnośnie organizacji wydarzeń o tematyce kulturalnej i sportowej. Zostaną zorganizowane zawody o „Puchar Honorowego Rektora – Komendanta AMW”, podczas których reprezentacje zmagać się będą w kategoriach: sztafeta pływacka, wyciskanie sztangi leżąc i ergometr wioślarski.

Uhonorowano także wyróżniających się podchorążych. Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia dla najlepszych studentów wojskowych za osiągnięcia w nauce, sporcie, działalności społecznej oraz godne reprezentowanie Akademii.

Na zakończenie uroczystości zostały odegrane "Hymn do Bałtyku" i "Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego", a potem odbyła się parada z udziałem Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej MW, a także uczestniczących podchorążych.

Uroczystości upamiętniając 29 listopada 1830 roku, gdy grupa podchorążych Warszawskiej Szkoły Podchorążych Piechoty kierowana przez ppor. Piotra Wysockiego rozpoczęła akcję powstańczą atakiem na Belweder – siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej Wielkiego Księcia Konstantego. Zamach ten rozpoczął powstanie, które przeszło do naszej historii pod nazwą Powstania Listopadowego. Gdy nie udało się zgodnie z planami wyprowadzić całego wojska polskiego z koszar, Piotr Wysocki na czele podchorążych przedarł się na Stare Miasto, gdzie przy pomocy rzemieślników opanował Arsenał. W ciągu tej nocy, a także i następnego dnia uzbrojona ludność Warszawy i część oddziałów polskich, która opowiedziała się po stronie spiskowców, opanowała stolicę.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia w okresie II Rzeczypospolitej dzień ten ustanowiono Dniem Podchorążego. Od tego czasu jest on uroczyście obchodzony przez wszystkich słuchaczy akademii wojskowych. Przerwa w obchodach trwała od II wojny światowej do 1963, gdy tę tradycję przywróciła ówczesna Wyższa Szkoła Marynarki Wojennej.

Idź do oryginalnego materiału