Smulders Projects Poland, który jest częścią Smulders, lidera w produkcji fundamentów morskich wież wiatrowych, nie tylko przyczynia się do rozwoju energetyki wiatrowej, ale także wspiera edukację techniczną. Firma przekazała Uniwersytetowi Zielonogórskiemu nowoczesny sprzęt do testów nieniszczących (NDT), który znacząco podniesie jakość kształcenia na Wydziale Mechanicznym.
Na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyło się 21 listopada 2024 r. uroczyste otwarcie nowego laboratorium, które zostało wyposażone w zaawansowane urządzenia do badań nieniszczących. Przekazany sprzęt, m.in. defektoskopy, bloki kalibracyjne oraz głowice ultradźwiękowe, pomoże studentom zdobywać umiejętności niezbędne w branży offshore, a także w produkcji fundamentów dla morskich farm wiatrowych.
Współpraca z Uniwersytetem Zielonogórskim
Dieter Weyns, Prezes Smulders Projects Poland, podczas swojego przemówienia, zaznaczył, iż przekazany sprzęt nie tylko wpłynie na rozwój edukacji, ale także przyczyni się do kształcenia przyszłych inżynierów, którzy będą mieli najważniejszy wpływ na rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej.
– W naszej firmie budujemy fundamenty morskich wież wiatrowych, które stanowią solidną podstawę dla zrównoważonej przyszłości energetycznej. Mam nadzieję, iż to laboratorium stanie się równie solidnym fundamentem dla przyszłych inżynierów, pozwalając im zdobywać wiedzę i umiejętności, które będą najważniejsze w ich dalszej karierze – powiedział prezes.
Przekazany sprzęt – najważniejszy dla przyszłych specjalistów
Smulders Projects Poland przekazało Uniwersytetowi Zielonogórskiemu zaawansowane urządzenia do testów nieniszczących, które będą niezbędne w kształceniu studentów na kierunkach technicznych. Wśród przekazanego wyposażenia znajdują się:
• Bloki do kalibracji UT,
• Defektoskopy UT i PAUT Olympus Epoch 650 oraz Omniscan X3,
• Spoinomierze elektroniczne,
• Mierniki natężenia światła,
• Miernik natężenia pola magnetycznego,
• Głowice ultradźwiękowe,
• Głowica PAUT,
• Komponenty chemiczne do testów MT, PT i UT,
• Inne specjalistyczne urządzenia.
Sprzęt ten będzie najważniejszy w zdobywaniu wiedzy z zakresu zaawansowanych technologii badań nieniszczących, które są istotnym elementem w produkcji fundamentów dla morskich farm wiatrowych.
Wicemarszałek Grzegorz Potęga podkreślił, iż otwarcie nowego laboratorium to ważna chwila nie tylko dla zielonogórskiej uczelni, ale także dla regionu lubuskiego. „Naszym celem jest łączenie potencjałów świata gospodarczego i naukowego”, powiedział.
Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, wyraził zadowolenie z przekazanego wsparcia. Zaznaczył również, iż firma z Żar, skąd pochodzi wielu studentów, przyczyniła się do powstania laboratorium, co jest powodem do dumy.
–To dla nas wielki zaszczyt, iż dzięki wsparciu Smulders nasze laboratorium będzie wyposażone w tak nowoczesny sprzęt. Takie laboratoria stają się powoli tradycją na naszej uczelni i w firmach funkcjonujących w regionie – przekazał rektor.
Prof. Justyna Patalas-Maliszewska, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UZ, również wyraziła entuzjazm: „Bardzo się cieszę, iż mamy faktyczny efekt współpracy nauki i biznesu. To tu studenci poznają najnowsze technologie. Życzę, abyśmy wszyscy skorzystali z tak dobrego dostępu do technologii i współpracy.”
Smulders Projects Poland – lider branży offshore
Smulders to multidyscyplinarna i międzynarodowa organizacja. Jej zakłady produkcyjne znajdują się w Belgii, Holandii, Polsce i Wielkiej Brytanii. Oferuje kompleksowe usługi w zakresie inżynierii, produkcji oraz integracji systemów – Manufacturing a sustainable world. Portfolio obejmuje budynki, mosty, słupy wysokiego napięcia i inne projekty w zakresie transformacji energetycznej, głównie morskie farmy wiatrowe. Działa na terenie całego świata i jest europejskim liderem rynku, jeżeli chodzi o budowę fundamentów i podstacji elektroenergetycznych dla projektów morskiej energetyki wiatrowej. Firma wyprodukowała i dostarczyła do klientów już ponad 2500 fundamentów, 160 konstrukcji typu „jacket”, 3 fundamenty pływające oraz 40 podstacji.
Więcej informacji na stronie: www.smulders.com