EduPower 2024: Nowe ścieżki kariery w zielonej energetyce

5 godzin temu

Dwa dni dyskusji, warsztatów i szkoleń, a przede wszystkim spotkań z ekspertami i doradcami zawodowymi z branży energetycznej. Szczecin stał się centrum debat o przyszłości energetyki dzięki pierwszej edycji EduPower 2024. Wydarzenie zgromadziło wielu gości i przedsiębiorców, których głównym celem była edukacja oraz promocja nowoczesnych technologii, takich jak elektromobilność i energetyka offshore, a także przedstawienie możliwości przebranżowienia zawodowego.

– Energia odnawialna na morzu, jest niezwykłą okazją do zabezpieczenia Polski energetycznie, a także do rozwoju biznesu, który angażuje wiele zawodów od samej budowy instalacji, aż po ich serwis. Rybacy, którzy odstawili swoje kutry we Władysławowie, odnajdują się w biznesie serwisowania farm wiatrowych, ponieważ doskonale znają warunki pracy na Bałtyku. Możemy zauważyć tutaj niesamowite synergie i możliwości. Jednym z ważniejszych aspektów, jest tutaj wsparcie Państwa i plan na pomoc tym ludziom, którzy zdecydowali się przebranżowić – mówi Michał Stasiński, wiceprezes spółki Nordlicht

Jednym z elementów EduPower 2024 była „Strefa Rozwoju”, gdzie odbywały się warsztaty, szkolenia oraz panele dyskusyjne. W trakcie jednego z nich, zatytułowanego „Girl Power”, kobiety z branży energetycznej dzieliły się swoimi sukcesami i pokazywały, iż sektor ten nie jest zarezerwowany tylko dla mężczyzn. Inne dyskusje dotyczyły elektromobilności, offshore oraz lokalnych łańcuchów dostaw, gdzie podkreślało znaczenie współpracy na poziomie lokalnym i międzynarodowym.

Duże zainteresowanie uczestników budziły także stoiska wystawców, które reprezentowały czołowe firmy z sektora energetycznego i offshore. Wystawcy skupili się na promowaniu innowacji w dziedzinie energetyki wiatrowej.

– W opinii wielu ludzi energia odnawialna, np. wiatraki produkujące prąd są szkodliwe. Dlatego konferencja EduPower 2024 ma fantastyczne znaczenie edukacyjne, ponieważ jest tutaj dużo młodych ludzi, z którymi rozmawiamy i którzy rozumieją, iż energia odnawialna to energia przyszłości. Rozwój tej energii i uniezależnienie się od źródeł energii kopalnej, które są często w rękach państw niedemokratycznych, powoduje, iż jest to energia wolności dla Polski i Europy – dodaje Stasiński

Szereg przedsiębiorstw prezentowało zakres swojego działania na rynku odnawialnych źródeł energii. Zainteresowana młodzież ze szkół średnich, stojąca przed wyborem swojej ścieżki zawodowej miała okazję spotkać ze specjalistami z branży i uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania.

– Do naszej firmy trafią różni ludzie z wyższym lub średnim wykształceniem, pochodzący z różnych branż niezwiązanych z energetyką. W przypadku młodszych osób najczęściej padają pytania o wymagania stawiane kandydatom do rozpoczęcia pracy, ale także o wysokość zarobków. Do pracy potrzebne są m.in. sprawność fizyczna, zdolności manualne, które pozwolą składać poszczególne komponenty turbiny wiatrowej. Dla wielu młodych osób atrakcyjna jest również możliwość wyjazdu za granicę i praca w międzynarodowym środowisku – mówi Ewa Turowska – Pająk, marketing manager European Wind Academy

Odwiedzający mieli także szansę uczestniczyć w warsztatach praktycznych – szczególnie interesujące okazały się te związane z bezpieczeństwem oraz pierwszą pomocą. W specjalnej strefie dla młodszych uczestników poruszano tematy związane z ekologią.

EduPower 2024 to nie tylko miejsce wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także platforma do budowania kariery w nowoczesnej energetyce. Tegoroczne wydarzenie, pełne dyskusji, warsztatów i inspirujących spotkań, z pewnością przyczyni się do zwiększenia zainteresowania zieloną energią na Pomorzu Zachodnim i w całej Polsce.

Idź do oryginalnego materiału