Energetyka morska zdominowała Baltic Economic Congress. ” Skala tego wydarzenia robi wrażenie”

1 tydzień temu

Baltic Economic Congress to jedno z największych jesiennych wydarzeń ekonomicznych w województwie zachodniopomorskim, organizowane przez Północną Izbę Gospodarczą. W tym roku kongres zgromadził rekordową liczbę uczestników, co potwierdza rosnące znaczenie tego forum dla lokalnych przedsiębiorców.

Nigdy wcześniej Północna Izba Gospodarcza nie zorganizowała wydarzenia, które zgromadziło ponad 700 uczestników. Przedsiębiorcy poczuli, iż to jest ich wydarzenie, forum dyskusji na najważniejsze dla nich tematy – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Program wydarzenia został opracowany tak, aby łączyć uniwersalne tematy z aktualnymi kwestiami, które szczególnie interesują przedsiębiorców, w tym z sektora morskiego.

„Debata inauguracyjna dotyczyła 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Poza tym chcieliśmy rozmawiać o tym, co przedsiębiorców interesuje. Konferencja ma charakter merytoryczny, ale także networkingowy, integracyjny, zależy nam, by przedsiębiorcy mieli swoje miejsca w których nawiązują relacje. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie tak widzi idee swojego istnienia” – dodała prezes Mojsiuk.

Kongres zakończył inspirujący wykład Jerzego Owsiaka, założyciela Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który przyciągnął szerokie grono uczestników.

Energetyka morska na czele dyskusji

Jednym z głównych tematów była morska energetyka wiatrowa, której rozwój wywołuje duże zainteresowanie, zwłaszcza w kontekście możliwości rynku pracy oraz udziału lokalnych firm w projektach offshore.

Debaty merytoryczne również przyciągały szerokie audytorium. Wojewoda Adam Rudawski uczestniczył w dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej, a wiceprezydent Michał Przepiera dyskutował o tym czy Szczecin jest już offshorową stolicą Polski.

– Skala tego wydarzenia robi wrażenie – mówi Michał Przepiera. – Do tej pory przyzwyczajeni byliśmy do pojawiania się nowych inwestorów, ale do momentu postawienia „kropki na i” nie zawsze wszystko jest pewne. przez cały czas sektor offshore jest mocno zainteresowany Szczecinem – dodał.

– Morska Energetyka Wiatrowa bardzo mocno budzi emocje w naszym regionie, szczególnie w kontekście np. rynku pracy i tego, iż wiele firm zastanawia się czy wystarczy nam rąk do działania, gdy inwestycje na dobre ruszą – mówi mecenas Patryk Zbroja. – Lokalni przedsiębiorcy chcą partycypować w rewolucji offshore, zależy nam na tym, by wielkie firmy widziały w nas partnerów – dodaje Laura Hołowacz, prezes Grupy CSL.

Współpraca nauki i biznesu kluczowa dla rozwoju morskiego sektora

Podczas kongresu nie zabrakło również miejsca na dyskusję dotyczącą współpracy między uczelniami a przedsiębiorcami. Rektorzy i profesorowie szczecińskich uczelni uczestniczyli w panelach dyskusyjnych, podkreślając rosnące powiązania między światem nauki a biznesu.

– Widzę, iż następuje zbliżenie środowisk akademickich, ale także nauki i biznesu. Kiedyś osobne światy, a dzisiaj synergia jest i jest coraz więcej przestrzeni do współpracy. Uniwersytety na świecie nie funkcjonują bez silnego środowiska gospodarczego, a przedsiębiorcy bez wsparcia świata nauki – mówi prof. Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.

Debata o inflacji i prognozach gospodarczych

Gościem wydarzenia był również Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista banku Millenium. Zabierał on głos w dyskusji na temat inflacji. Ostatnie odczyty GUS pokazują jej wzrost.

– To jest ciągle poziom inflacji przekraczający cel Banku Centralnego. Mamy jedną z wyższych inflacji w Unii Europejskiej i ma to konsekwencje dla przedsiębiorców – mówił Maliszewski.

Podczas kongresu omawiano także przewidywania dotyczące stóp procentowych oraz przyszłości polskiej gospodarki, co jest szczególnie istotne w kontekście dalszego rozwoju branży morskiej i offshore.

Baltic Economic Congress pokazał, jak ważne jest tworzenie przestrzeni do rozmów o przyszłości gospodarki morskiej oraz współpracy na linii nauka-biznes.

fot.Północna Izba Gospodarcza

Idź do oryginalnego materiału