Marek Gróbarczyk do studentów: Poradzicie sobie, cała naprzód!
– Gratuluję Wam wyboru. Zdobędziecie tu wiedzę i umiejętności, ale też nauczycie się tutaj rozwiązywać problemy. Jesteście nam potrzebni! – podkreślił Marek Gróbarczyk sekretarz stanu Ministerstwa Infrastruktury orazpełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą i inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, kierując słowa do studentów pierwszego roku podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2023/2024 u podnóża Wałów Chrobrego. – Ta uczelnia daje gwarancję, iż po prostu poradzicie sobie w życiu. Cała naprzód! Ślubowanie na sztandar złożyło dziś ponad 1100 młodych ludzi.
Inaugurację dzień wcześniej poprzedził tradycyjnie apel na Cmentarzu Centralnym, pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza”. Dziś, w uroczystej inauguracji u podnóża Wałów Chrobrego uczestniczył m.in. minister Marek Gróbarczyk, parlamentarzyści,wojewoda zachodniopomorski, przedstawiciele urzędów i instytucji oraz uczelni szczecińskich oraz morskich, duchowieństwa i oczywiście gospodarze – władze Politechniki Morskiej.
JM Rektor dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AMS witając wszystkich gości, a szczególnie studentów pierwszego roku i ich rodziców. Podkreślał znaczenie tradycji. Przyznał, iż ta uczelnia cieszy się renomą w kraju i za granicą, ale też wymagająca.
– Nie będzie łatwo – przyznał kierując słowa do młodych ludzi, którzy za moment, po ślubowaniu dołączą do społeczności studenckiej. Zapewnił jednak, iż uczelnia gwarantuje bardzo profesjonalne warunki kształcenia w wielu kierunkach. Przypomniał szereg ostatnich inwestycji wzbogacających bazę dydaktyczno-naukową, pracownie z symulatorami, nowe centra projektowo-badawcze, zaplecze do kształcenia w sektorze offshore itd.
Minister Marek Gróbarczyk zapewnił, iż resort przez cały czas będzie wspierał uczelnię w inwestycjach infrastrukturalnych, wzbogacających bazę naukowo-dydaktyczną. – Rozwijamy gospodarkę morską, pogłębiliśmy tor wodny, rozbudowujemy i modernizujemy porty, będziemy budować terminal kontenerowy, w Świnoujściu już powstaje nowoczesny port instalacyjny do morskich siłowni wiatrowych. Offshore, to przyszłość. Dlatego potrzebujemy profesjonalnych kadr, dobrze wykształconych młodych ludzi, potrzebujemy Was. Cała naprzód! – zakończył minister.
Politechnika Morska w Szczecinie swoją ofertą edukacyjną przyciąga coraz więcej osób zainteresowanych pracą na morzu oraz na lądzie. Ponad 1100 osób rozpoczęło studia na uczelni, o 10 proc. więcej niż przed rokiem. Wśród nich jest blisko 200 cudzoziemców.
W sumie na uczelni studiuje w tej chwili ponad 3000 studentów. Najpopularniejsze kierunki to: nawigacja, logistyka i informatyka.jednak młodzi ludzie coraz chętniej decydują się na wybór kierunków technicznych – pokazuje to wzrost aplikacji na kierunek mechatronika oraz inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. Więcej osób rozpoczyna też studia na kierunku geodezja i kartografia. Na tym kierunku Politechnika Morska – jako jedyna uczelnie w Polsce – prowadzi specjalność hydrografia. Wzrost studentów pierwszego roku uczelnia odnotowała również na kierunku transport, ale też na automatyce i robotyce, czy oceanotechnice.
Piotr Jasina