Nowoczesne Centrum Operacyjne na straży bezpieczeństwa gdańskiego portu

17 godzin temu

W Porcie Gdańsk zaczęło funkcjonować całodobowe Centrum Operacyjne. Jednostka ma za zadanie koordynować bezpieczeństwo, reagować w kryzysowych sytuacjach i zarządzać operacjami portowymi.

Jak wskazuje Port Gdańsk, nowoczesne centrum powstało jako zapotrzebowaniem na rosnącą złożoność operacji, które realizowane są w porcie:

– W dobie dynamicznego wzrostu złożoności operacji portowych, rozproszone systemy i ręczna koordynacja przestają być wystarczające. Centrum Operacyjne odpowiada na te wyzwania, tworząc spójny, technologicznie zintegrowany ekosystem decyzyjny. Łączy ono fizyczne bezpieczeństwo, zarządzanie ryzykiem, awizację ruchu i monitorowanie środowiskowe – wszystko w jednym miejscu, dostępnym 24/7.

Nowy system ma zrewolucjonizować sposób pracy portu, zapewniając większą spójność, szybkość działania i odpowiedź na zagrożenia.

Centrum Operacyjne w Porcie Gdańsk ma zapewnić większą spójność i możliwość szybszego reagowania na sytuacje zagrożenia. Teraz wszystkie najważniejsze procesy są zintegrowane i zarządzane z jednego miejsca. Nowa jednostka przejęła i rozwija zadania dawnego Ośrodka Ratownictwa.

Jedną z najważniejszych cech nowego Centrum Operacyjnego jest integracja różnych systemów bezpieczeństwa. Monitoring wizyjny, sztuczna inteligencja i narzędzia predykcji zagrożeń tworzą spójny ekosystem. Umożliwia to szybką analizę sytuacji i podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym.

Centrum pozostaje w stałym kontakcie z państwowymi i samorządowymi służbami, takimi jak Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Wodne Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straż Pożarna, Straż Graniczna i Policja.

Jak podkreśla Port Gdańsk:

– Nowe Centrum Operacyjne to inwestycja w odporność, elastyczność i konkurencyjność portu w skali regionu Morza Bałtyckiego. Jego działalność pozwoli na efektywniejsze skalowanie operacji, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo i przewidywalność procesów.

fot. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Idź do oryginalnego materiału