PGE Baltica: warsztaty dla oferentów w związku z projektami offshore wind

gospodarkamorska.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Przedstawiciele PGE Baltica zorganizowali w siedzibie Pracodawców Pomorza warsztaty na temat przygotowania się oferentów zgodnie z wymogami PZP dla projektów PGE Baltica związanych z polskim offshorem.

Piątkowe warsztaty poprowadzone zostały przez Alicję Wąsowicz, dyrektora Departamentu Zakupów i Administracji w PGE Baltica, oraz Piotra Gowika, kierownika ds. zamówień publicznych w PGE Baltica. Przedstawili oni zasady udziału w postępowaniach prowadzonych przez spółkę. Ponadto zaprezentowali materiał mający na celu wyjaśnienie podstawowych kwestii formalno-prawnych związanych z przygotowaniem dokumentów. Przedyskutowano również główne wątpliwości oferentów pojawiające się w procesie zakupowym, w tym najczęściej popełniane błędy.

— Aby zostać dostawcą PGE Baltica tak naprawdę najważniejsze są dwa elementy – cena oraz spełnienie wymagań określonych w dokumentacji zakupowej. Względy finansowe są bardzo istotne, natomiast cena to nie wszystko. Bardzo ważne jest aby spełnić wymagania Zamawiającego, które każdorazowo określone są w dokumentacji danego postępowania zakupowego. Z kolei ogłoszenie przez Zamawiającego postępowania to ten moment, kiedy oczekiwania Zamawiającego powinny zderzyć się z możliwościami Wykonawców i zostać zrewidowane przez rynek. I to właśnie w tym czasie oferenci powinni zadawać pytania w odpowiedzi na dane ogłoszenie. Postępowania zakupowe PGE Baltica są prowadzone w formule konkurencyjnej i transparentnej i każdy zainteresowany może znaleźć specyfikację warunków zamówienia w naszym systemie zakupowym — poinformowała Alicja Wąsowicz.

Organizatorzy wydarzenia wskazali, iż mimo iż czasem trafiają do nich bardzo dobre oferty pod względem technicznym, merytorycznym i finansowym to jeżeli nie spełniają one określonych w przepisach prawnych wymagań formalnych, podlegają one odrzuceniu. Niejednokrotnie bowiem błędy są na tyle istotne, iż nie da się ich poprawić na podstawie istniejących procedur. Piotr Gowik podkreślił przy tym jak dużą wagę ma dokładne zapoznanie się ze specyfikacją warunków zamówienia oraz przestrzeganie wymagań formalnych wynikających z ustawy Prawo zamówień publicznych, co minimalizuje ryzyko odrzucenia oferty.


Prezentacja zakończyła się dyskusją z przedstawicielami PGE Baltica na temat oczekiwań zainteresowanych stron uczestniczących w procesie zakupowym.

Przedstawiony został również System Zakupowy Grupy Kapitałowej PGE (SWPP2), na którym publikowane są uruchomione postępowania zakupowe prowadzone przez PGE Baltica. System dostępny jest pod adresem: https://swpp2.gkpge.pl/servlet/HomeServlet.

— Na stronie internetowej mamy zaprezentowany nasz plan zakupowy, w związku z tym, możecie się Państwo zapoznać z planami, które będą realizowane w danym roku. Publikujemy je na przełomie roku, natomiast w okolicy marca, kwietnia pojawia się publikacja aktualizacji planu — wyjaśnił Piotr Gowik.

Organizatorzy podsumowali wydarzenie i zakomunikowali, iż są otwarci na organizowanie podobnych inicjatyw w przyszłości.

— Morska Energetyka Wiatrowa jest bardzo dynamicznie rozwijającą się branżą w Polsce. Takie spotkania jak dzisiaj pokazują, iż bardzo potrzebna jest rozmowa pomiędzy wykonawcami a zamawiającym. My jako PGE Baltica jesteśmy zainteresowani, aby udział polskich firm był jak największy, natomiast nasze oczekiwania muszą być zderzone z możliwościami rynku. Dzisiaj rozmawialiśmy o wymogach formalnych, proceduralnych, dotyczących składania ofert i brania udziału w naszych postępowaniach zakupowych. Zachęciliśmy również firmy do indywidualnego kontaktu poprzez spotkania bezpośrednio w Warszawie czy w Gdańsku, ale także udział na organizowanych przez nas wydarzeniach typu suppliers day — podsumowuje Alicja Wąsowicz.

— Organizacja tego typu spotkań jest słuszną inicjatywą. Dają one możliwość spotkania się z wykonawcami i uczulenia ich na najczęściej popełniane błędy w postępowaniach. Warsztaty takie są niezwykle istotne i w długofalowej perspektywie mogą przynieść zmiany w sposobie myślenia o zamówieniach publicznych — skomentował Piotr Gowik.

Program offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 roku Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3, o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Inwestycja ta realizowana jest wspólnie z firmą Orsted. Po roku 2030 ma rozpocząć pracę inny projekt PGE o nazwie Baltica 1 i mocy ok. 0,9 GW.

Idź do oryginalnego materiału