Sędzia-komisarz zgodził się na odstąpienie przez PKP Cargo od porozumienia w sprawie wzajemnych zobowiązań stron układu pracy zawartego 14 lutego 2005 r., czyli tzw. Porozumienia Walentynkowego – poinformował we wtorek przewoźnik. Postanowienie nie jest prawomocne.
Z wtorkowego komunikatu PKP Cargo wynika, iż sędzia-komisarz wydał zgodę na „odstąpienie przez Zarządcę od umowy wzajemnej, tj. Porozumienia (…) wraz z późniejszymi aneksami do tego Porozumienia (…) ze skutkiem od dnia otwarcia postępowania sanacyjnego Spółki, tj. od dnia 27 lipca 2024 roku”. Podkreślił, iż postanowienie jest nieprawomocne.
W czerwcu ub.r. zarząd jednostronnie wypowiedział Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy (ZUZP) oraz rozwiązał Porozumienie Walentynkowe, czego celem miało być uratowanie i odbudowanie pozycji spółki. Strona społeczna nie wyraziła zgody na rozwiązanie obu dokumentów. Oznaczało to, iż zarząd musiałby przez co najmniej dwa lata wykonywać postanowienia ZUZP oraz Porozumienia Walentynkowego.
Grupa PKP Cargo oferuje usługi logistyczne, łącząc transport kolejowy, samochodowy oraz morski. Świadczy samodzielne przewozy towarowe na terenie Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii, Węgier, Litwy i Słowenii. W lipcu 2024 r. sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo. Wcześniej zarząd PKP Cargo zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych, obejmujących do 30 proc. zatrudnionych.
Po dziewięciu miesiącach 2024 r. PKP Cargo zanotowało 738,7 mln straty netto, a w III kwartale ub.r. – 336 mln zł. Na początku marca 2025 r. zarząd informował, iż grupa zahamowała trend spadkowy, oraz iż udało się ustabilizować udział PKP Cargo w rynku. Dodał, iż grupa będzie dążyć do tego, aby w najbliższych trzech latach udział w przewozach PKP Cargo wzrósł do 35 proc.
W 2022 roku udział grupy kapitałowej w rynku kolejowych przewozów towarowych sięgał blisko 36 proc., podczas gdy w styczniu br. wyniósł prawie 28,5 proc
Źródło: PAP
Foto: PKP Cargo